TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Dünden devam

Çok geçmeden Çukur üstü Yalman tepeden duman yükseldi. Alpkızbaşının verdiği emirle bütün kızlar ellerini torbalara attılar. Çıkardıkları taşları Dik Oyuk ucundaki sırtlardaki karlar üzerine belirli aralıklarla atmaya başladılar. Bütün taşların atılması işi birkaç dakika içinde tamamlandı. Taşların düştüğü yerde hafif bir duman çıkıyor, bu dumanlar birbiri ile birleşince vadinin üst tarafından dumandan bir hilal oluştu. Başkızın verdiği emirle bütün kızlar bulundukları noktadan uzaklaştılar. Bu arada en tepede bulunan kızın bir alevli ok fırlattığını gördüm. Alevli ok dumanlı hilalin ortasına düşer düşmez hilal bütünüyle alev oldu. Alevin etkisi ile eriyen kar bir sel olup aşağılara akmaya başladı. Kar, buz ve eriyen kar suları vadiyi bütünüyle dereye ve geçitten arabalarını geçirmek için uğraşan Haçlıların üzerine hücum etti. Daha bizim deredeki sel geçide ulaşmadan bir önceki vadi başına bıraktığımız kızların seli de sökün etti. Bir de baktım ki karşı Tomçak vadisinden de dumanlar yükseldi ve seller akmaya başladı. Geçidi aşmış bulunan bir grup Haçlı, üzerlerine gelen seli görünce arabaları ve eşyalarını bırakarak yamaçlara, kayalara tırmanmaya çalıştılar. Geçide henüz girmemiş bulunan Haçlı ağırlıkları ve kralın komuta ettiği savaşçı grup dereden çekilerek kurtuldular. Kral Sanluviz, selin bitmesini beklemeden yamaçlardan yürüyüş emretti. 

       Dereden gelen seli, Türkmenlerin yeni bir büyüsü olarak değerlendiren din adamları ne olursa olsun bu geçidin aşılması gerektiğini söylüyor, Ulu Mesih’in mutlaka yardım elini uzatacağı vaazıyla askerlerine ve selden kendini kurtarmış bulunan silahsız Haçlılara telkinde bulunmaya çalışıyorlardı. 

      Tıpkı Germanlar gibi ağır zırhlarla donanmış bulunan Frank atlıları yokuşları zorla tırmandılar. Geçide yaklaştıklarında cadı mı cin mi olduğu bilinmeyen bir takım acayip kılıklı insanlar tarafından borular, boynuzlar öttürüldü. Boru sesinden deredeki sel gürültüsü işitilmez oldu. Tam geçidin üstüne gelindiğinde uzun mızrakların hepsi dereden yana gizli bir el tarafından çekildi, neye uğradığını şaşıran atlılar az sonra uçurumdan aşağılara yuvarlanmaya başladılar. Atlarının zırhları ve kendi zırhları set başına yerleştirilmiş bulunan demirkapan kaya parçaları tarafından dereye doğru çekiliyordu. Hasbelkader dereye düşmekten kurtulan fakat zırhları demirkapan kayalar tarafından yüklenmiş bulunanlar da daha ileride setten aralıca ilerlerken birden bir güç tarafından dereye fırlatılıyordu. Bu kayaların bir ucu demiri çekiyor, diğer ucu ise itiyormuş.

        Bütün bu olup bitenlere bir anlam veremeyen ve büyü işi, cadı işi olarak değerlendiren Haçlıların çoğu buralarda telef oldu. Uzun uğraşılarla Çukur Alan düzüne ulaşabilen Haçlılar Kızık Beli yamaçlarını tırmanmaya davrandıklarında nereden çıktığı belli olmayan Türkmen atlılarının oklarını havada vızlarken buldular.

      Oklarla saldıran Türkmenler Haçlıları, boş bıraktıkları İkiz Çam dibindeki sarp yamaçlara sürmeyi hedefliyorlardı. Aslında ilk bakışta Haçlılar için bu kolay görünüyordu. Çünkü onların amacı Kızık Beli tepesinde kendilerini bekleyen öncü gruba bir an önce ulaşmaktı. Bilmiyorlardı ki öncü grup, buraları kolayca herhangi bir karşı koyma ile karşılaşmadan iki saat içinde aşıp gitmişler ve öte yüzde kamp kurmuşlardı. Onlar da arkadan gelen grubun kendileri gibi kolayca Kızık Beli’ne ulaşıp ovaya düşeceklerini sanıyorlardı. O zamana kadar ortalıkta görünmeyen Türkmen alplarının varlığını hesaba bile katmamışlardı. 

DEVAM EDECEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.