TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Dün’den devam

Daha Sultan kentine gelmeden Akşar  düzlüğünde çok kanlı çarpışmalar olmuş. Bu çarpışmalarda her iki taraf da büyük kayıplar vermiş. İşte bu sırada Hocam Kutlutaş Alp şehit düşmüş. Bunu öğrendiğimiz zaman gaziler ocağı olarak çok üzüldük. Dualar ettik. Şehadetini Yaradan’ın kabul buyurmasını diledik.

Bir gün Uluğ-Borluğ’dan ayrılan bir German ordusu birliğinin Gökbuñar’daki kapuzda kaybettikleri German atalarının öcünü almak üzere harekete geçtiğini haber aldık. Gaziler Ocağı çevresindeki obaları, çiftçileri Khonas Dağı sarplıklarına çektik. Bu bölgede savaşları bitip, uçlar daha ilerilere uzandığından sakin bir hayat yaşıyorduk. Germanlar, vadiyi takip ederek gelip Gaziler Ocağı’nı buldular. Sazak Bataklığı ile Aşağı Çayır düzüzünde bizim alplarla çetin vuruşma oldu. Hazırlıksız yakalandığımız için çok kayıp verdik. Germanlardan da neredeyse yarısını kırdık. Kaçabilen şövalyeler katledecek insan bulamadıkları için Karaca Ay Gaziler Ocağını talan ettiler.

On gün kadar dağlarda yaşadık. Geri döndüğümüzde hiçbir binaların çoğunun yıkıldığını gördük. Eriş Dede’yle eşinin ve Karaca Ay Alp Gazi’nin mezarlarını dağıtmışlar. Etraftaki taşları toplayıp mezarların üzerine yığdık, kaybolmasın diye. Burada duramadık. Kefe yaylasına taşındık. Orada önceleri ata yadigârı otağlarımızı kurduk. Daha sonra birkaç taş bina yaptık. Üç dört yıldan fazla yaşayamadık. Türkmenler çekilince bu bölge Kaysariya Tekfuruna geçmiş. Bu yüzden biz bu topraklarda sığıntı olduk. 

Henüz buraları terk etmeyen obalar da Pazar Han yazısına inemediler. Kostantin kenti yöneticileri olan Urum imparatorları sık sık asker gönderip Türkmen’e büyük zararlar vermeye başladı. Leodikya sık sık el değiştirdi. Türkmen obaları güçlükle gün doğusuna çekildi. Zaten Sultan kentinde de saltanat kavgaları baş gösterdi. Olan Türkmen’e oldu. Bundan otuz kırk yıl önceki rahat ve huzuru mumla arar olmuştuk. 

Kefe düzlüğündeki evlerimizi, kışın soğuğuna karşı dayanma güçlüğü yüzünden Ak Yokuş dibindeki kuytuluğa yerleşmek istedik. Kaysariya tekfurundan izin aldık. Ancak yeteri kadar işleyecek arazimiz olmadığından Urumlara ırgatlık etmeye başladık. Urumların davranışları çok kötüydü. Oysa yıllar önce biz onları ne kadar korumuş ve kollamıştık. Bu işin de tadı kalmadığı için Sultan Kentine doğru uygun bir yer bulmak üzere göçe karar verdik. Çoluk çocuk, genç yaşlı yükümüzü katırlara sardık Uluğ-Borluğ’a geldik. Buradaki Türkmen beyi bize yer ve yurt verdi, Urumlardan kalan bağ ve bahçeleri işleyerek rızkımızı temin etmeye başladık. Ben aynı zamanda yaptığımız bir küçük mescitte küçük büyük demeden kim gelirse ders verdim.

Ömrümün son demlerinde Eriş Dede’nin mezarını ziyarete gittim. Mezarın uygun bir yerine derin bir çukur açtım. Çukura oldukça sağlam küçük bir küp yerleştirdim. Torunu Kutlutaş Alp’in defterini ve bu kendi yazdığım risaleyi küpün içine bırakacağım. Çünkü onlar Barktutmuş, Eriş Dede gibi bu mekânın sahipleri. Keşke Kutlutaş’ın makamını ya da mezarını bulabilseydim.

Alman kadının vasiyeti

KÜÇÜK RİSALE de böylece bitmiş oldu. Doğan Karluk yaptığı işin büyüklüğünü fark etmiyor, sadece bu kitapların çevirisi ile uğraşmaktan mutluluk duyuyordu.

Pek kalın olmasa da yine bu risalelere göre büyük sayılabilecek diğer kitaba sıra gelmişti. Fotokopilere şöyle bir göz gezdirdi. Sayfaların birbirini tutup tutmadığını, kopuk veya kayıp yapraklar bulunup bulunmadığına bakmak için yavaş yavaş, çevirmeye başladı. 

DEVAM EDECEK

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Yaşar Çağbayır - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Covid-19 döneminde Söke belediyesi hizmetlerinden memnuniyet düzeyiniz nedir.