Toplumsal Sorumluluk ve Akademik Farkındalık

Toplumsal farkındalık: Bireyin, yaşadığı çevre içerisinde bağlı bulunduğu toplumun veya diğer bireylerin durumunu, empati (duygudaşlık) ve karşılıklı etkileşim yolu ile algılama kabiliyetidir.

Bu bağlamda Toplumsal farkındalık, Türk Milleti’nin varoluşundan beridir süregelen tarihsel miraslarından biridir. Sayısız büyük devletler kurabilen Yüce Türk Milleti, zorlu badireler karşısında bile, toplumsal farkındalık kültürünü yaşatmayı başarabilmiş nadir milletler içerisindedir.

Toplumsal farkındalık kavramının daha derinlerinde ise: Bireyin, yaşadığı kültüre, şehrine, yurduna, doğaya,  topluma ve bağlı bulunduğu milletin tarihsel birikimine yararlı olma isteği belirginleşmektedir.

Kanaatimce akademik farkındalık kavramının tanımı ise: Gelecek nesillere yön veren üniversitelerin, akademik açıdan, gerek sözlü gerekse yazımsal biçimde ürettiği bilimsel ve düşünsel fikirlerin, toplumun doğrudan faydasını sağlayacak öğeler barındırması olarak tanımlanabilir.

Sonuç olarak, bilim denilen olgunun her bir damlası, mutlaka belirli ölçülerde toplumun bilgisel köklerine fayda sağlayacaktır. Ancak bazen bilimsel öğeler, toplumsal faydaya yönelik somut ve doğrudan katkı sunamayabilir. Bazen hiç kimseye yararlı olmayabilir veya sadece belli bir kesimi ilgilendirmekte olabilir. Bu bağlamda: “Bilim: bazen yalnızca bilim içindir. Bazen de hem bilim hem toplum içindir.” sonucuna varılabilmektedir.

Pandemi etkisi ile geçen 2 yıllık süreç, toplumsal farkındalık kültürünün, toplumlarda belirli ölçüde körelmesine sebebiyet vermiştir. Ancak bu süreçte, akademik farkındalığın devreye girmesi bütünüyle yerinde ve önemli olmuştur. Bu dönemde, üniversite bünyelerinde düzenlenen birçok e-konferans, e-panel vb. çevrimiçi bilimsel etkinlikler, akademik farkındalığın potansiyelini ortaya çıkarmış ve toplumun birikimsel bilgi sürecini zenginleştirmiştir.

TOPLUMSAL ve AKADEMİK AÇIDAN FARKINDALIK YARATAN “UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEDE BİLİM ÇALIŞTAYLARI”

Pandemi döneminin ardından gelen içinde bulunduğumuz normalleşme sürecinde, tüm bu yukarıda belirtilen etkinliklerden farklı bir nitelik taşıyan ve ülkemiz genelinde hem toplumsal, hem de akademik farkındalık yaratan çalışma ise “Uyuşturucu ile Mücadele Bilim Çalıştayları” olmuştur. Bu bağlamda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sayın Turan AKKOYUN hocamızın, katılımcı, konuşmacı ve oturum başkanlığı görevlerini üstlendiği çalıştayların, birincisi hatırlanacağı üzere Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nin ve Söke Kaymakamlığı’nın katkılarıyla Söke’de gerçekleştirilmiştir. Daha sonra Çorum-İskilip’te verilerini güncelleyen çalıştay, her düzenlendiğinde medya, akademi ve sivil toplum bağlamında büyük bir teveccüh görmektedir. Toplumsal, bilimsel. kurumsal ve akademik açıdan farkındalık yaratan çalıştaylar; İçişleri Bakanlığı ve Adli Bilimciler Derneği işbirliği ile 3 ayda bir sürekli biçimde gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda, önümüzdeki çalıştay ise 28-29 Mart 2022 tarihleri arasında, Yozgat- Akdağmadeni’nde gerçekleştirilecektir.

Sonuç olarak, toplumsal farkındalık ile akademik farkındalığın birleştiği bu tür bilimsel toplantılar, toplumsal bilinç açısından son derece anlamlı ve faydalı bir nitelik taşımaktadır. Kapitalizm saplantılı dış odakların, gençlerimize karşı kurmak istedikleri uyuşturucu vb. tuzakları,  düzenlenen çalıştaylar örneğinde görüldüğü gibi saygıdeğer Türk Bilim insanlarımızın toplumsal ve akademik farkındalığı esas alan yaklaşımları, tam anlamıyla bozguna uğratacaktır. Uyuşturucu bağımlılığı gibi, çağımızın sosyal-toplumsal bir sorununa karşı mücadelede, farkındalık yaratarak sorumlu akademisyen bilinci ile hareket eden ve bu doğrultuda faaliyetler gösteren tüm öğretim üyelerimize yüce milletimiz nezdinde ebediyete kadar sevgi saygı ve minnet duyulacaktır.   

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Cumhur Kartal YILDIZ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak YeniSöke Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan YeniSöke Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler YeniSöke Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı YeniSöke Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce Söke'nin en büyük sorunu nedir?