Cafer Efe MTAL Projesi rekortmenliğe koşuyor

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke Cafer Efe Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı İçerisinde Uygulanan e-Twinning Projeleri ile rekor kırıyor. Okulun e-Twinning kapsamında 9 adet proje hazırladığı bilgisi verildi. Okul müdürü Hacer Özdere projelerle ilgili bilgiler verdi.

ATA TOHUM KARDEŞLİĞİ

Okul Müdürü Hacer Özdere ve Müdür yardımcısı Havva Zeybek rehberliğinde başlatılan Ata Tohum Kardeşliği e-Twinning Projesi ile öğrencilere hibrit tohumdan ata tohumuna geçiş farkındalığı bilincini oluşturmak amaçlanıyor. Bu geçişin önemini kavratmak amacıyla STEM etkinliklerini derslerimize entegre ederek çalışmalar yapıldığı, öğrencilerin iş birliği becerilerinin geliştirilmesi, sorunlara çözüm bulma becerilerini geliştirmek, Öğrencilerin dijital okur yazarlık becerilerinin geliştirilmesi hedeflenmekte. Projenin 01.02.2022 tarihinde kabul edildiği ve 29.04.2022 tarihinde sonlanacağı belirtildi.

ATMAYALIM, DÖNÜŞTÜRELİM

Diğer projelerle ilgili bilgi veren Okul Müdürü Hacer Özdere “Okulumuz Müdür yardımcısı Havva Zeybek rehberliğinde başlatılan bu projemizle, çevremizde çöp olarak değerlendirilen ve çöpe atılan atıkları değerlendirmek ve geri dönüşüme özendirmek istedik. Bu amaçla, kağıt atıkları, kullanılmış eski ders kitaplarını, pet şişeleri ve kapaklarını biriktirerek geri dönüşüme göndermeyi planladık. Bu amaçla okullarımızda bunları toplayacağımız geri dönüşüm kutuları oluşturduk. Toplanan atıkları ilgili kurumlara teslim etmeyi planladık. Projemiz 15.11.2021 tarihinde kabul edilmiş, 29.04.2022 tarihinde sonlanacaktır.

HERKES İÇİN ORYANTİRİNG

Okul Müdür Yardımcısı Havva Zeybek koordinatörlüğünde, Orıenteerıng ile ilgili bilgi ve becerileri kazandırmak. Harita ve pusula ile yön bulmayı ve arazide herhangi bir hedefi bulmayı öğretmek. Orıenteerıng önemini insanlara hissettirmek ve bu spora ilgi uyandırmak. Orıenteerıng sporunun alanı ve malzemeleri hakkında bilgi sahibi olmak. Orıenteerıng yarışma kurallarını anlamak ve bu kurallara uygun davranmak. Orıenteerıng temel tekniklerini öğretmek ve uygulanmasını sağlamak. Kazanılan hareket becerileri ile kendini sözlü ve fiziksel olarak ifade edebilme, İzlenen veya katıldığı müsabakalar ve spor müsabakaları hakkında yorum yapma alışkanlığı kazandırmak. Sportif etkinliklerde liderlik yapmak, lideri takip etmek ve iyi bir takipçi olmak.

OKYANUSU SEVELİM

Okul Müdür Yardımcısı Havva Zeybek koordinatörlüğünde ve 5 Mentör öğrencinin rehberliğinde, e-Twinning 2021-2022 Projesi kapsamında yürütülen Projeyle;

öğrencilerin deniz ve deniz canlılarının korunması konularına katılımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Proje; 4 Türk, 5 Avrupa’dan 9  öğretmenin katılımıyla devam ediyor.

Hedeflerimiz ise: Sahildeki çöplerin izlenmesi ve toplanması; Sahildeki çöpleri analiz etmek ve alternatifleri araştırılması;

Okyanus çöpü sorununun çözülmesine yardımcı olmak aynı zamanda biyolojik çeşitliliğin korunmasına da katkıda bulunmak;

Öğrencileri plajların temizliği ile ilgili gerçek eylemlere dahil etmektir. ARDUINO ÖĞRENİYORUM (ARDUINO LEARNING)

Okulumuz Bilişim Teknolojisi Öğretmeni Nurşah Baykaler rehberliğinde başlatılan Arduino Öğreniyorum (Arduino Learning) e-Twinning Projesi ile öğrencilerimize Arduino Programlama dilini öğretmektir. Proje kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine Arduino eğitimi verilmesi hedeflenmektedir. Arduino Programlama dersleri online ve yüz yüze olmak üzere verilecektir. Proje kapsamında öğrenciler temel elektronik, Arduino programlama ve robotik kodlama alanlarında bilgi ve beceri sahibi olacaklardır.

Öğrenciler öğrenecekleri programlama bilgisi ile çizgi izleyen robot, mini sumo robot, engelden kaçan robot geliştireceklerdir.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/10052316/cafer-efe-mtal-projesi-rekortmenlige-kosuyor