Söke'de Bayram Telaşı

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Müslüman alemi için 11 aydan daha hayırlı olan Ramazanın son günlerinde Söke halkını bayram telaşı sardı. Fakat esnaflar, alışverişlerde eski tadın olmadığını, vatandaşların alım gücünün düştüğünü ifade etti.

Tüm İslam aleminde olduğu gibi Söke’de de Müslümanlar Ramazan Bayramına hazırlanıyor.

Ramazan Bayramına son 3 gün kala alışveriş için Söke halkı çarşı ve pazara çıktı. Gurbetten akrabaları gelecekler, yakın eş ve dostlarını evlerinde ağırlayacak olan vatandaşlar şekercilerin ve kuruyemişçilerin yolunu tuttu. Söke’de bayram şekerleri 45-50, çikolatalar ise 70 TL’den satışa sunulurken halkın alışveriş yapmadan önce daha uygununu bulabilmek için dükkan dükkan gezdiği belirtildi.

EN ÇOK KAHVE VE

LOKUM İLGİ GÖRÜYOR

Ramazan Bayramı hazırlıkları kapsamında en çok Türk kahvesi ve lokumun talep gördüğü belirtilirken, insanların ekonomik durumuna göre de kuruyemiş çeşitlerinden aldığı ifade edildi.

“FİYATLAR PAHALI”

Giysi fiyatlarının pahalı olduğundan yakınan bir vatandaş, “Kıyafetler bir birinden güzel ama bakınmakla yetiniyoruz. Bir pantolon 250, gömlek 150 tişört 70-100 TL olmuş. Hiç bir şeyin yanına yaklaşılacak gibi değil” dedi.

“ESKİSİ GİBİ ALIŞVERİŞLERİN

TADI YOK”

Sökeli esnaflar ise yaptıkları açıklamada, “Bayram için bir kıpırdanma var ama eskisi gibi alışverişlerin tadı yok. Hayat pahalılığı insanları alışveriş yapmaktan alıkoyuyor. İnsanlar almak istediğini pek alamıyor, bütçelerine göre hareket etmek durumunda kalıyorlar.”  ifadelerini kullandı.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/10081216/sokede-bayram-telasi