Sağlıklı ve uzun yaşamın yolu aşı

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Her yıl Nisan ayının son haftası içinde kutlanan Aşı Haftası nedeniyle Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy açıklamalarda bulundu. Dünyada 20 milyon aşılanmamış veya eksik aşılı çocuk bulunduğuna dikkat çeken Esma Gürsoy, herkes için sağlıklı ve uzun bir yaşamın yolunun aşılamadan geçtiğini söyledi.

Dr. Esma Gürsoy içinde bulunduğumuz Aşı Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada “Her yıl Nisan ayının son haftasında kutlanan Aşı Haftasının amacı, her yaştan insanı hastalıklara karşı korumak için aşılamaya teşvik etmektir. Aşılama her yıl milyonlarca insanın hayatını kurtaran en başarılı, en etkili ve düşük maliyetli sağlık müdahalelerinden birisidir. Ancak bugün hala dünyada 20 milyon aşılanmamış veya eksik aşılı çocuk bulunmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından bu yıl ki temamız aşılama çalışmaları sonucu hastalıkların yok edilmesi ile giderek uzayan ömür ortalamasına vurgu yapmak amacı ile ’Herkes İçin Uzun Bir Yaşam’ olarak belirlenmiştir.

13 HASTALIK AŞILANIYOR

Ülkemizde 1981 yılında genişletilmiş bağışıklama programı başlatılmış olup program kapsamında çocukluk çağı aşılama takvimimizde 13 hastalığa (Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Verem, Çocuk felci, Suçiçeği, Hepatit A, Hepatit B ile S. Pneumoniae ve H. Influenzae Tip B’ye bağlı invaziv hastalıklara) karşı aşı uygulaması yapılmaktadır. Bu aşılar ülkemizdeki tüm çocuklarımıza ve risk grubunda olan erişkinlere ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Aşılama takvimini tamamlayan bir çocuk; Boğmaca, Difteri, Tetanoz, Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak, Verem, Çocuk felci, Suçiçeği ve aşı ile önlenebilen hastalıklarla oluşan karaciğer iltihabı, karaciğer yetmezliği, siroz ve karaciğer kanserinden, menenjitten, zatürreden, orta kulak iltihabından ve tüm bu hastalıklar sonucu oluşabilecek sakatlık ve ölümlerden korumaktadır.

AŞI HER ÇOCUĞUN HAKKIDIR

Aşılama hizmetleri her çocuğun hakkıdır, yüksek aşılama oranlarına ulaşmak başta birinci basamak sağlık hizmetleri ve güçlü sağlık politikalarını gerektirir. Rutin aşılama hizmetleri yaşamın başlangıcında sağlık hizmetlerine erişim için en erken temas noktasıdır ve her çocuğa hayatının en erken döneminden yaşlanıncaya kadar sağlıklı bir yaşam şansı sunar. Aşılama ebeveynlerin bir sorumluluğudur ve çocukların ise hakkıdır” dedi. 

- YeniSöke Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/10081233/saglikli-ve-uzun-yasamin-yolu-asi