Sadece ormanı değil toprağı da yakmayın!

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke Ovası’nda yaklaşık 100 bin dekar buğday ekimi yapılırken mayıs ayı sonu itibari ile buğdaylarda hasat dönemi başlayacak. Hasattan sonra üreticiler anızları temizlemek için en kolay yol olarak seçtikleri anızı yakıp tarlayı ekime hazır hale getirmenin sakıncaları üreticiye anlatılmaya başlandı.

Aydın Valiliği yayınladığı genelge ile açık alanlarda ateş yakılmasını yasaklarken, bu yasaklar içine hasattan sonra tarlada kalan anızların yakılmasını da eklendi. Aydın Valiliği tarafından yapılan açıklamada açık alanlarda ateş yakanların, ihbar ile tespitlerinin yapılması durumunda cezai işlemleri uygulanacağı açıklandı. Aydın Valiliği’nin bu açıklaması ile birlikte çiftçi kuruluşları da harekete geçerek buğday üreticilerine anız yakmamaları konusunda üst üste uyarılar yapmaya başladılar. Anız yakmanın toprağı temizlemediğini aksine öldürdüğünü dile getiren çiftçi kuruluşları, sürdürülebilir bir tarım için anız yakılmaması uyarısında bulundular. Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Söke Ziraat Odası yaklaşan buğday hasatı öncesinde çiftçileri uyardı. Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan uyarıda

“Buğday hasadının yaklaştığı bu kritik dönemde tarlalarınızda ya da ekili alana yakın açık sahalarda ateş yakmayınız!

Açık alanda ateş yakanların ihbarı ile tespiti halinde Valilik Tebliği gereği cezai işlem uygulanacaktır” denildi.

Mayıs sonu gibi buğday hasadının başlayacağını dile getiren Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, “Havalar gayet güzel gidiyor. Buğdaylar günden güne olgunlaşıyor. Tahminimiz Mayıs sonu gibi hasat yapacağız. Ancak hasat öncesinde çiftçilerimiz kesinlikle tarlalarda anız yakmasın. Yakılan anız, kontrollü bile olsa büyük felaketlere yol açabilir. Anız yaktığımızda toprağı öldürdüğümüz unutulmamalıdır.Toprak bize her sene lazım. Anızı yakarken topraktaki mineralleri de yakıyoruz. Mineralleri yaktığımızda verim düşüyor. Topraktan istediğimiz verimi alamıyoruz. Öncelikle bunu düşünerek üreticilerimizin tarlalarında anız yakmamalarını istiyoruz, toprağı öldürüyoruz. Bu arada en küçük bir ihmalde yangın çevreye sıçrıyor. Bu da onarılmaz yaralar oluşturuyor. Hem çevreyi korumak adına, hem de toprağımızı öldürmemek adına üreticilerimizin tarlalarında anız yakmamaları uyarısında bulunuyoruz. Bu arada valiliğin uygulayıcı cezai işlemlerde bu işin çabası” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/10353754/sadece-ormani-degil-topragi-da-yakmayin