Buğday sulaması ile tav sulamasının farkı ne?

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri Ziraat Odaları İl Koordinasyon Toplantısının Köşk ilçesinin ev sahipliğinde yapıldığını belirterek, toplantıda sulama ücretleri ve DSİ’nin 2022 yılı sulama programının ele alındığını söyledi.

Tarım Komisyonu Sözcüsü Aydın Milletvekili Rıza Posacı ile İl Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Öktem’in de katıldığı Ziraat Odaları İl Koordinasyon Toplantısı hakkında bilgiler veren Mustafa Tanyeri “Köşk’te yapılan toplantımızın önemli gündem maddelerinden birisi buğday fiyatları oldu. Hem milletvekilimizden hem de İl Tarım ve Orman Müdürümüzden bir an önce Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğday fiyatlarını açıklamasını istedik. Ziraat odaları başkanları olarak biz buğday alım fiyatının en az 7 TL olmasını talep ettik. Özellikle Söke Ovası’nda bu sene rekor miktarda buğday ekimi yapıldı. 100 bin dekar üzerinde yapılan buğday ekimi nedeniyle Toprak Mahsulleri Ofisinin Söke’de de alım yapması gerektiğini belirttik” dedi.

Mustafa Tanyeri üzerinde durdukları bir diğer konunun sulama ücretleri olduğunu belirterek “Özellikle yeraltı sularında DSİ çok yüksek ücret alıyor. Ruhsatlı kuyulardan farklı ruhsatsızlardan daha farklı bir fiyatlandırma var. Bu da gerçekten çok yüksek. Yeraltı sularının fiyatlarının düşürülmesi konusunda taleplerimizi ilettik. Bu arada sulamada bir başka çelişki de buğday sulaması ile tav suyu arasındaki fiyat çelişkisi. Bir üreticinin yan yana iki tarlası var. İkisine de aynı su veriliyor. Tarlanın bir parçasında buğday sulaması, diğer parçasına tav suyu veriliyor. Buğday sulaması için dekar başına 61 TL ücret alınırken, tav sulaması için ise 31 TL ücret alınıyor. Bunun bir standardı olmalı. Tav suyu ile buğday tarlasına verilen su aynı miktarda ama fiyatlar değişiyor. DSİ ve Söke Ovası Sulama Birliği’nden bunların düzeltilmesini istedik. Aldığımız kararlardan birisi buydu” dedi.

Hava şartlarının pamuk üreticisinin istemediği şekilde devam ettiğini dile getiren Mustafa Tanyeri “Nisan ayında ekimi yapılan pamuklarda hem erime hem de mantar hastalığı var. Bu arada pek çok üreticimiz ikinci bir ekim yapmak durumunda kaldı. 2’inci ekimin maliyeti üreticiye dekar başına 250 ile 300 TL arasında değişiyor. Havalar serin gidiyor. Havaların serin gitmesi nedeniyle hem ekilen pamuklarda gelişim bozuklukları yaşanıyor hem de buğday hasat süresi uzadı. Biz geçtiğimiz yıllarda 20 Mayıs ile 1 Haziran tarihleri arasında buğday hasadının%50- %60’ını bitirirdik. Bugün ise henüz buğday hasadı başlamadı. Hava şartları bu şekilde giderse Haziran ayından önce de başlamaz. Bu da buğday hasadından sonra ikinci ürün pamuk ekiminde büyük sıkıntılara neden olacaktır. 2’nci ürün pamuk ekimi 20 Haziran’dan önce yapılması mucizelere kaldı” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/10377982/bugday-sulamasi-ile-tav-sulamasinin-farki-ne