Çobanlık sertifikası aldılar

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Söke İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliği ile açılan “Sürü Yönetimi Kursu” sona erdi. Söke Ziraat Odası Başkanlığı toplantı salonunda sürdürülen ‘Sürü Yönetimi Kursu’ yapılan sınavla tamamlandı.

Sürü yönetimi kursuna katılanlara sınavda başarılı oldukları takdirde sertifika verileceği belirtildi. Sertifikalı çoban olmak isteyenler sınavda ter döktüler. Son yıllarda hayvan sahipleri çoban bulmakta büyük sıkıntılar çekerken, çobanlara asgari ücretin üzerinde maaşlar ödendiği öğrenildi. Bir çobanın görevinin sadece hayvanları otlatmak olmadığı belirtilirken, hayvanların sağlığından psikolojisine kadar her şeyini bilmesi gerektiği ifade edildi. Çobanın hayvanları iyi tanımasının verimi de artıracağı üzerinde durulan kurs süresince sürü yönetimi kursuna katılanlara hayvanları tanımaları için bilgilendirmelerde bulunuldu. Kaliteli beslenme ile hayvanların veriminin nasıl artırılacağı bilgileri de kursa katılanlara anlatıldı.

Son zamanlarda üniversitelerin yeni bölümler açmaya başladıklarına dikkat çekilerek, üretimi artırmanın bilinçli bir sürü yönetimi ile mümkün olacağı ifade edildi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/10457121/cobanlik-sertifikasi-aldilar