Hastanede ilk defa Beyin Anjiografisi yapıldı

YENİSÖKE- Haber Merkezi    

Aydın Devlet Hastanesi, başarılı işlemlerine bir yenisini daha ekledi ve ilk defa “Beyin Anjiografi” işleminin gerçekleştirildiği bilgisi verildi. 21 yaşındaki hastaya bir yıldır devam eden kollarda güçsüzlük şikayeti ile Aydın Devlet Hastasi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğine başvurduğu belirtildi. Hastanede yapılan beyin ve servikal MR tetkiklerinde, hastanın beyin sapı ve omuriliğe bası yapan büyük bir kitle saptandı. Hastaya, kitlenin damarsal kaynaklı olabileceği ve yapılacak olan beyin anjiografisi ile gerekirse kitleyi besleyen damarları kapatarak daha güvenli ameliyat yapılabileceği bilgisi verildi.

Kitlenin damarsal yapısını ortaya koymak ve yapılacak ameliyatı daha güvenli hale getirmek için Beyin ve Sinir Cerrahı Uzmanı Op. Dr. Murat Özcan YAY ve ekibi tarafından, hastaya lokal anestezi eşliğinde kasık damarından girilerek “Beyin Anjiografi” işlemi yapıldı. Başarılı geçen anjiografi işleminden sonra, hasta aynı ekip tarafından intraoperatif nöromonitör eşliğinde ameliyata alındı. Kitle, operasyon ile tamamen çıkarıldı ve hastamızda herhangi bir sekel veya komplikasyon oluşmadan ameliyat tamamlandı.

Yapılan açıklamada “Hastanemiz bünyesinde uzun zamandır planlamakta olduğumuz “Beyin Anjiografi” işlemi başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Beyin kanaması ile Hastanemize başvuran hastalarımızın tanı ve tedavisinde de beyin anjiografisi yapma hazırlıklarımız devam ediyor. Hastanemizde ilk defa gerçekleştirilen bu işlemlerde katkıları bulunan Op. Dr. Murat Özcan Yay, Op.Dr. Arda Topçam, Op. Dr. Özer Uyguç, Uzm. Dr. Abdullah Güven, Uzm. Dr. Dilek SOYSAL, Anestezi, Anjiografi ve Ameliyathane Ekibimiz ile Servis ve Yoğun Bakım Hemşirelerimizi tebrik ediyoruz” denildi.

- YeniSöke Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/11512406/hastanede-ilk-defa-beyin-anjiografisi-yapildi