Söke’de sürek avı devam ediyor

YENİSÖKE- Haber Merkezi    

Söke Avcılık ve Atıcılık İhtisas Spor Kulübü Başkanı Fevzi Keçeci son günlerde üreticilerden gelen şikayetlerin başında yaban domuzu nedeniyle ürünlerin büyük zarar gördüğü şeklinde olduğunu belirterek, kendilerinden sık sık sürek avı yapılması konusunda istekleri yerini getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Fevzi Keçeci tüm yurt genelinde olduğu gibi Söke’de de av yasağının 20 Ağustos tarihinde sona ereceğini belirterek “Ancak sürek avı için av sezonu açık da olsa mutlak bir şekilde izin almak gerekiyor. İzinsiz sürek avları yapılamıyor. Bu hafta sonu da ekip olarak sürek avı yaptık. Sarıkemer bölgesinde çok sayıda yaban domuzunun olduğu bilgisi üzerine Cumartesi ve Pazar günleri Sarıkemer Mahallesi’nde yaban domuzu sürek avı yaptık. Sarıkemer Bölgesinde  cumartesi günü yaklaşık 15 yaban domuzu vuruldu. Ovada üreticinin ürününe yaban domuzları büyük zarar veriyor. Önümüzdeki günlerde Söke Ovası’nda sıkıntının daha da artacağını tahmin ediyoruz.

Bizim sürek avı yapabilmemiz için öncelikle en büyük sıkıntımız mermidir. Bunun için üreticimiz bize mermi desteği verirse daha iyi olur. Sarıkemer’de yaptığımız yaban domuzu sürek avında Ziraat Odası Başkanımız mermi desteğinde bulundu. Önümüzdeki haftalarda da sürek avlarına devam edeceğiz. Özbaşı, Güllübahçe, Atburgazı ve Söke Merkezde sürek avı çalışmalarımız devam edecek. Üreticinin ürününü en zararsız şekilde alabilmesi için elimizden gelen yardımı yapacağız. Gerçekten yaban domuzu popülasyonu son 2 yılda çok fazla arttı. Salgın döneminde yaban domuzu sürek avı yapılamadığı için popülasyon daha da arttı. Şu anda yaban domuzları Söke’de yerleşim yerlerine inmeye başladılar. Yenikent’te, Söke Devlet Hastanesi çevresinde, Konak Mahallesi’nin üst kısımlarında yaban domuzlarının oldukça fazla görüldüğünü söyleyebilirim. Önümüzdeki günlerde yaban domuzları Söke çevresinde daha sık görülecektir. Özellikle ayçiçeği, pamuk, mısır yaban domuzları için önemli besin kaynağı olduğu için ovaya ineceklerdir” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/11604943/sokede-surek-avi-devam-ediyor