Yanan alanlar yeşermeye başladı

YENİSÖKE- Haber Merkezi    

Söke’de 26 Eylül 2020 tarihinde meydana gelen ilçe tarihinde ikinci büyük yangın olarak bilinen Ovacık yangınında, 310 hektar orman alanı zarar görmüştü. Yangın sonrasında önce yanan alanların temizliği yapılırken, 2021 Aralık ayından itibaren Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bölgede yoğun bir ağaçlandırma çalışması başlattı.

İki etap halinde yürütülen çalışmalarda, ilk etapta yanan alanlara 157 bin fidan dikimi gerçekleştirildi. İkinci etapta da 330 bin fidan olmak üzere toplam 487 bin fidan dikimi yapıldı.

Söke Orman İşletme Şefi Mehmet Şener, yanan ormanların bulunduğu tüm alanlarda dikilen fidanların büyük  bir bolümünün tuttuğunu söyledi. Mehmet Şener 2022 sezonunda da yeni yanan alanların ağaçlandırma çalışmalarına başlanacağı bilgisini verdi. Ağaçlandırma çalışmalarında en büyük sıkıntının alanın temizlenmesi olduğunu dile getiren Mehmet Şener, yangında zarar gören ağaçların kesilerek alandan taşınmasının zaman aldığını söyledi. Ovacık yaylasında yanan alanların temizlenmesi noktasında yaklaşık 8 aylık bir çalışmanın yapıldığını dile getiren Şener, alana fidan dikmenin ise 2-2,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandığını söyledi.

Mehmet Şener ağaçlandırma çalışmalarının hız kesmeden devam edeceğini belirterek “Ülkemizin orman varlığı her yıl düzenli olarak artıyor. 10 yıl önce 21 milyon hektar olan orman varlığımız bugün 23 milyon hektarı aşmış durumdadır. Bizler sizlerin görmediği bu yanan alanları yeşertmek için büyük uğraş veriyoruz.  Bizden sonraki nesillere temiz gelecek bırakmak için ormanları korumak en büyük görevimiz olmalıdır. Unutmamalıyız ki; yapmış olduğumuz en ufak bir tedbirsizlik geri dönüşü imkansız sonuçlara neden olabilir” şeklinde konuştu. 

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/11878665/yanan-alanlar-yesermeye-basladi