ÇİFTÇİ KREDİDE ESNAF SİSTEMİ İSTİYOR

Tariş 110 Nolu Söke Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi yönetim kurulu Başkanı İsmail Özer, çiftçinin Ziraat Bankası’ndan kredi kullanırken, Halk Bankasından Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifleri aracılığı ile kullandığı kredi sisteminin uygulanmasını istedi.

İsmail Özer, bu amaçla önceki gün Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda Aydın’daki Ziraat Odaları Başkanları ve Tariş Kooperatifleri başkanları olarak görüşmelerde bulunduklarını belirterek “Hasat dönemine giriyoruz. Pamuk fiyatları her sene hasat öncesi olduğu gibi bu yılda düştü. Sökeli pamuk üreticisi fiyatların düşmesi nedeniyle endişeli. Çünkü fiyatlar 5.9 TL.lerden 4.6 TL. lere düştü.

Bizler Çarşamba günü Ziraat Odaları başkanları ve Tariş’e bağlı kooperatiflerin başkanları olarak Ankara’da Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımızla görüştük. Biz çiftçiler, kredi de esnaf sistemi istiyoruz. Bilindiği gibi esnaflar Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinden kredi kullanıyorlar. Halk Bankası Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifine kaynak aktarıyor. Esnaf Kefalet Kooperatifi de bu parayı esnaflara kredi olarak veriyor.

Bizimde isteğimiz bu sistemin çiftçi içinde uygulanması. Ziraat Bankası kredilerinin Tarım Satış Kooperatifleri üzerinden yapılması. Bu durum kooperatifleri ve üreticiyi güçlendirecektir. Bunu bakanlığa ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü yetkililerine ilettik. Makul karşıladılar. Olabileceğini söylediler. Ziraat Bankası yetkilileri ile bu görüşmeler sürüyor. İnşallah görüşmeler olumlu sonuçlanır. Bu sistem esnafta sıkıntısız şekilde uygulanıyor. Çiftçide de uygulansa sıkıntı yaratmaz. Bu uygulama ile Ziraat Bankası’nın riski azalacaktır. Pamuk tarım satış kooperatiflerinin pamuk satımında eli güçlenecek, bunun faydasını üretici görecek. Piyasada Tariş denge görevi görecektir. Tüccar pamuk fiyatlarında istediği gibi oynayamayacak.”dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/4354126/ciftci-kredide-esnaf-sistemi-istiyor