PAMUK ÇAPALAMA ÜCRETİ BELİRLENDİ

YENİSÖKE – İsmail ERAVCI 

Söke Ovası’nda 2020 üretim yılı pamuk Çapa ücretlerinin yanı sıra Biçerdöver ücretleri de açıklandı. Geçtiğimiz çarşamba günü Meclis Başkanı Hüseyin Akkoyun başkanlığında toplanan Söke Ziraat Odası Meclisi ilçede merakla beklenen ücretleri açıkladı.

Söke Ziraat Odası Meclisi tarafından yapılan açıklamada, binlerce tarım işçisini ilgilendiren Pamuk çapalama yevmiyesi 90 TL olarak belirlendi. Bu 90 TL’lik rakama dayıbaşı ücreti de eklendi. Ancak taşıma ücreti açıklanan bu rakamın dışında bırakıldı. Özellikle son Coronavirüs genelgesiyle minibüslerde yolcu sayısının oturak sayısının yarısına indirilmesi nedeniyle yolcu sayısı yarıya indirilirken, bu durum pamuk çapasına giden işçiler için geçerli olup olmayacağı merakla bekleniyor.

Söke Ovası’nda 2020 yılı Biçerdöver ücretleri de açıklandı. Buna göre buğday biçme ücreti 35 TL olarak belirlendi. Mısır biçme ücreti 36 TL olarak açıklanırken, ayçiçeği biçme ücreti de 32 TL olarak Söke Ziraat Odası Meclisi tarafından kararlaştırıldı. Bu arada saman paketleme fiyatları da belirlendi. Saman paketleme fiyatı 2,5 TL olarak açıklanırken paketlerin en az 26 kilogram olma şartı getirildi. Söke Ziraat Odası başkanı Mustafa Tanyeri açıklanan ücretlerin her iki kesimi de memnun edecek şekilde belirlenmeye çalışıldığını söyledi. Tanyeri belirlenen fiyatlara uyulmasını istedi.

- YeniSöke Gazetesi, Tarım bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/4361849/pamuk-capalama-ucreti-belirlendi