GÜNDEM - DÜNYADA ÜLKEDE VE YÖREDE NELER OLUYOR?

Mustafa Uluçay
Mustafa Uluçay

Kendisini dünyanın efendisi sanan Amerika kaynıyor. Polisin, boğazına basıpta nefes almasını engellediğ siyahi bir vatandaşın ölümü, Amerika’yı karıştırdı. Siyahiler ve bu zulme tepki gösterenler, bir takım anarşist saldırganlarla sokakları savaş alanına çevirdiklerini medyadan görüyoruz. Hak, adalet ve insan hakları arayışına evet, ama yakıp, yıkmaya, talana ve gaspa hayır. Amerika kibrini ve egoistliğini bırakmalı, elindeki teknolojik gücü insanlığın yararına adilâne bir şekilde kullanıp yönetmelidir. Çünkü, zulüm ve haksızlık dünyanın hiçbir yerinde ve döneminde payidar olamamıştır. Tarihi harabeler bunu mâlûm hâlleriyle bütün insanlığa haykırmaktadır. Diğer tarafta kendini beğenmiş şımarık Avrupa da, bu durumlardan ibretler alıp dersler çıkarmalıdır. Dünyanın birçok bölgesinde yaşanan insanlık dramları ve sefaletler var, bunların hesabı dağdan-taştan, hayvan ve haşarattan sorulmayacak elbette. Ayrıca, sokak hareketleri bütün bu olumsuzluklara çare olacak çıkış, çırpınış, saldırı, yakıp, yıkma ve marketleri talan etme çare değildir. Lâkin, kangren olmuş bazı problemlerin çözümü gerçekleşmesse, bu hareketlerin de sonu gelmez. Bütün dünyayı sarsan korona virüs salgını, birçok kendini yenilmez görenlerin gardını aşağı indirdi. O zaman, inada gerek yok, insanlıkta, hak ve adalette hizaya gelmeye bakmak lâzım.     

ÜLKEMİZDE SAĞLIK, SOSYALE SİYASİ GÜNDEM

Üç aydır korona virüs salgını dolayısıyla ciddi bir mücadele içinde sınav vermekteyiz. Sağ olup sağlıklı, sıhhatli ve gayretli olsunlar, Devlet adamlarımızı ve özellikle sağlıkta ve asayişte görev yapan çalışanlarımızı taktir ve övgüyle alkışlıyoruz. Evet, onlar bunu hak eden kahramanlarımızdır. Tabi genelde tüm vatandaşlarımızın da kanunlara, kurallara, tembih ve tavsiyelere uymalarından, sabır ve itaatlarından dolayı onları da tebrik ediyoruz. Ancak, bu hengamede artniyetli, hırslı ve kendince içten pazarlıklı ve karanlık düşünceli insanlarımız da var. Zaman zaman onları da görüyoruz. Onlarda o kötü çirkin tiynetleriyle hem kendilerine ve hem de topluma zararlı olmaya çalışıyorlar. O menfur  zihniyetlerini psikolojik yapıları icabı arada bir açık ediyorlar. Kendileri için planladıkları, tasarladıkları ve hesaplarını yapıp amaçlarına ulaşmak istediklerini gerçekleştirmek istiyorlar. Nitekim sosyal medyadan ve diğer haber kanallarından görüyor, okuyor ve izliyoruz. İftiralarını, hınç ve karalama kampanyalarını, komplo ve provokasyonlarını sürdürüyorlar. O direkman ülke ve millet düşmanı çeteler PKK ve yandaşları da, bütün bu olanlardan yararlanmak çabasındalar. Birde siyasi açıdan, muhalefet hesapları yapanlar var, gafları ve devirdikleri çamları hesaba katmayanlar. Yaptıkları tenkit ve eleştiriler, soruşturma ve araştırmalar evlere şenlik! Allah’a hamdolsun ki, toplumumuz bunları kâle almıyor ve düşündükleri gibi de değerlendirmiyor. Bende bu konuda detaylara girmiyor, Sadece Yüce Allah ıslah etsin, şerlerinden korusun duasını ediyorum.

YÖREMİZİN GÜNDEMİ HER YERDE HAREKETLİLİK      

Virüs salgını dolayısıyla kaldırılan bazı kısıtlamalar şehirde hareketliliği hızlandırdı. Gerçi, geçen hafta hava yağışlı ve soğuk idi, ziraatle uğraşanların canları sıkkındı, ama dükkanların açılması seyahat kısıtlamasının kalkması yollarda trafiği yoğunlaştırdı. Dolayısıyla her kurum ve kuruluşta bir yeni dönem çalışmaları başladı. Çarşılar kalabalıklaştı, işyerleri kapılarını açtı, pazarlar biraz daha serbestliğe kavuştu. Yani, her şeyde bir canlanma başladı ve gelişme kaydederek normal yaşama doğru gidiliyor. İnşallah ileri de  daha iyi günlerimiz olacak. Sabır ve selametle bu virüs belasından  kurtulacağımız günleri de en yakın zaman da göreceğiz. Ovada, dağda ziraatçi, çiftçi işlerini yaparken, fabrikada işçi ve daire de memurda görevini yapmaya başladı. Sportif çalışmalar da sahalarında antreman ve maçlarına başlayacak. Allah’ın izniyle yaz sıcakları da virüsleri yakıp yok edecektir. Sebzeler, meyveler ve sair ürünler güneşin ışığı ve ısısıyla pişip olgunlaşacaklar ve sağlıklı hayat devam edecektir. Bizde  bunları paylaşıp birlikte yaşayacağız inşallah. Ayrıca, siyasette hareketlendi, Meclis açıldı yasama çalışmaları başladı, kanun teklifleri görüşülüyor. Taşrada da siyasi hareketlilik ağır-ağır, alıştıra-alıştıra devam edecek. Kahvehaneler açıldı 10 haftalık hasret sona erdi, kahve sohbetleri başlayacak, 65 yaş üstü vatandaşlardan da kısıtlamalar kalkınca. Yani, bir takım tedbirlerin yanında ve belirli bir çerçevede, maskesini takan, sosyal mesafeyi koruyan ve temizliğine de riayet eden sokağa çıkacak ve inşallah yaşam günden-güne iyileşerek ve devam edecek. Bu duygu ve düşüncelerle esen kalınız efendim.

- YeniSöke Gazetesi, Mustafa Uluçay tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/4822117/mustafa-ulucay/gundem-dunyada-ulkede-ve-yorede-neler-oluyor