Söke’de 7/24 hasat denetimi yapılacak

Söke Kaymakamı Soner Zeybek başkanlığında toplanan Söke Makinalı Pamuk Hasadı Kontrol Hizmetleri Kurulu’nun aldığı kararlar doğrultusunda ilçede devam edecek pamuk hasadı süresince kaliteyi artırmak amacıyla 7/24 denetimlerin yapılacağı belirtildi.

  Aydın Valiliği hasat tebliğini istinaden toplanan Söke Pamuklarda Kaliteyi Koruma Komisyonu kararları doğrultusunda oluşturulan teknik ekibin 7/24 görev başında olacağı belirtilirken, üreticilere uyarılarda bulunuldu. Söke’de makinalı hasat ve tarla kontrollerinin 19 Ağustos 2020 tarihi itibariyle  Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinesinde teknik personelin denetimlere başladığı ve denetimlerin yıl sonuna kadar aralıksız devam edeceği bilgisi verildi.

Kaymakam Soner Zeybek Başkanlığında Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Berhuni Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri ve Söke Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Nejat Sağel’den oluşan pamukta Kaliteyi Koruma  Komisyonu bazı kararlar aldı.

Geçtiğimiz günlerde toplanan kurul araç takip sistemi ve nem sensörü cihazları olmayan ya da arızalı olan 35 adet pamuk toplama makinası sahipleri İlçe Tarım Orman Müdürlüğü tarafından tespit edilerek gerekli uyarılar yapıldığı ve cihazların makineye takıldığı ve arızaların giderildiğini açıkladı.

Komisyon kararı gereği arazi denetimlerinde kullanılmak üzere Söke Ziraat Odası Başkanlığı ve Söke Ticaret Borsası Başkanlığınca birer araç tahsis edilerek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından teslim alındığı açıklandı. 

1 haftalık süre zarfında 7 adet pamuk toplama makinasının kontrol ve denetiminin yapılarak gerekli uyarılar yapıldığı bilgisi verildi.

Komisyonun amacının Söke’de üretilen pamuğun kalitesini korumaya yönelik olduğunu söyleyen Kaymakam Soner Zeybek “Pamukta kaliteyi korumak için hasat döneminde öncelikli olarak nemli pamuk toplanmamasını istiyoruz. Bu amaçla pamuk toplama makinelerinin  nem ölçer cihazları ve sensörleri üzerinde hassasiyetle duruldu  Özellikle yağışlı havalarda ve nemin yüksek olduğu sabah saatlerinde pamuk toplanmaması kararı alındı. Amacımız Söke pamuğunun kalitesini korumak ve yükseltmek. Bu çalışmadan en fazla yararlı çıkacak kesim ise üretici olacaktır. Sezon öncesi üreticilerimizde nemli pamuk hasat etmemeleri konusunda uyarılar yapıyoruz. Kaliteli pamuk iyi para demektir” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/5515790/sokede-724-hasat-denetimi-yapilacak