Kalbi koruyan besinler

Hafize Kovancı
Hafize Kovancı

Günümüzde kardiovasküler hastalıkları başlıca ölüm nedenlerinden bir tanesi. Kalp ve damar sağlığının korunması, kolesterol değerlerinin ideal seviyelerde bulunması sağlıklı bir yaşamın anahtarı. Bazı besinler ise kalp sağlığınızı korumanızda size yardımcı oluyor. İşte o besinler.

Balık; haftada iki üç kez düzenli olarak tüketilmesi kalbinizi korur. Somon, sardalya, alabalık gibi yağlı balıklar içerdikleri omega 3 yağ asidiyle kalp tıkanmasına neden olan plak oluşumunu engeller.

Yağlı tohumlar; kavrulmamış fındık, badem, ceviz, fıstık gibi kuruyemişler içerdikleri değerli yağ asitleriyle kalbinizin dostu. Hergün bir avuç çiğ kuruyemiş tüketimini alışkanlık haline getirin ancak; dikkat etmeniz gereken şey bunların kavrulmuş olmaması. Kavrulmuş olarak yediğiniz bu besinler geçirdiği işlemden dolayı içerisindeki  değerli yağ asitlerini kaybeder.

Kırmızı meyveler; çilek, dut, böğürtlen, ahududu, yaban mersini gibi meyveler kan basıncını dengeler ve damar sağlığını korur.

Kurubaklagiller; yüksek lif içeriklidirler. Lif içeriği yüksek besinler kalp sağlığınız için olmazsa olmaz. Haftada en az iki kez nohut, fasülye, mercimek gibi kurubaklagillerin sofralarınızda yer bulması gerekiyor.

Keten tohumu; çok değerli bir omega 3 kaynağıdır.  Kalbinize ilaçtır. Günlük olarak yoğurtlarınıza ekleyebilirsiniz. Kullanırken dikkat etmeniz gereken unsur ise tüketeceğiniz kadarını ezerek yemeniz.

Bitter çikolata; içerdiği polifenoller ile kan basıncını dengeler. Her gün iki üç kare bitter çikolata yiyerek kalbinizi koruyun. Çikolatanızın en az yüzde seksen bitter olması gerekiyor.

Tüm bunlarla beraber, avokado, domates, kahve, zeytinyağı, turunçgiller de kalp sağlığını korumak için güzel alternatifler.

- YeniSöke Gazetesi, Hafize Kovancı tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/5515821/hafize-kovanci/kalbi-koruyan-besinler