DÜŞÜK KALORİLİ BESİNLER

Hafize Kovancı
Hafize Kovancı

Gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz, kalorisi oldukça düşük olan besinlerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle belirtmeliyim ki kalori içeriği olmayan tek gıda sudur. Hem kalori içeriği düşük hem de oldukça sağlıklı besinler ise şunlar;

Salatalık; çoğunluğu su olan bu besini istediğiniz kadar tüketebilirsiniz ancak tuz ilave etmemek koşuluyla. Özellikle gece oluşan açlık krizlerinde kullanılabilecek en güzel tercih olacaktır.

Tüm yeşillikler; marul, roka, dereotu, maydanoz, semizotu. Bu besinler düşük kalorili olmasının yanı sıra bol posa içerdikleri için tokluk sürenizi ve bağırsak kalitenizi arttırıyor.

Kabak; yine su oranı oldukça yüksek olan sebzelerden bir tanesi. Az yağlı bir kabak yemeği gönül rahatlığıyla yiyebileceğiniz bir yemek.

Kereviz; çok fazla sevilmese de magnezyum, potasyum, C ve K vitamini içeriğiyle oldukça değerli bir besin. Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olan bu besin oldukça düşük kalorili.

Domates; içeriğindeki likopen sayesinde cildin yaşlanmasını önler, kansere karşı harika bir koruyucudur. Aynı zamanda çok tok tutan ve oldukça düşük kalorili domatesi rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Turp; ‘Turp gibi olmak’ diye boşuna söylememişler. Karaciğeri ve mideyi temizleyen turp aynı zamanda yüksek lif içeriyor. Siyah turp öksürüğe iyi geliyor, beyaz turbun ağrı kesici etkisi var, kırmızı turp ise kana  verilen oksijeni arttırıyor. Tüm bunların yanında ise oldukça düşük kalorili.

Havuç; düzenli olarak tüketilen havuç göz sağlığına iyi geliyor. Diyetlerde korkarak tüketilen havuç aslında oldukça masum. Bir şeyler atıştırmak istediğinizde elinizin bisküvi aramasındansa çiğ olarak tüketilen havuç hem çok sağlıklı hem de düşük kalorili.

- YeniSöke Gazetesi, Hafize Kovancı tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/5597848/hafize-kovanci/dusuk-kalorili-besinler