Esnaf Kefalet kredilerinin ödemesi başlıyor

Söke Kahveciler Odası Başkanı Ali Öztürk, önümüzdeki sürecin kahveci esnafı açısından çok daha kötü geçeceğini belirterek, özellikle Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifinden alınan kredilerin bu ay içinde ödemesinin başlayacağını söyledi. Kahveci esnafının aldığı kredileri nasıl ödeyeceğini kara kara düşündüğünü söyledi.

 Haziran ayında kahvehanelerin açılmasıyla birlikte oyun yasağının geldiğini söyleyen Oda Başkanı Ali Öztürk “Kahvehaneler açıldı diye çok sevinmiştik. Ancak ilerleyen günlerde sevincimizin yerini endişeye ve karamsarlığa bıraktı. Çünkü kahvehanelerde kazancımızla günlük masraflarımızı dahi çıkaramaz hale geldik. Haziran’dan bu yana kahveci esnafı ne kirasını ödeyebiliyor, ne Bağ-Kur primini, ne SGK primini ödeyebiliyor ne de vergisini ödeyebiliyor. Yanında çalışanın maaşını zor veriyor. Borçlar her geçen gün artmaya başladı. Önümüz kış mevsimi. Şimdi bir de karşımıza ısıtma gideri gelecek. Kahveye gelen vatandaşlar dışarıda oturamayacaklar. Bu da ayrı bir sıkıntı.

 En önemli sıkıntılardan birisi de özellikle pandemi döneminde Esnaf Kefalet Kooperatifinden alınan kredilerin geri ödemesi olacak. Esnaf Kefalet Kooperatifinden alınan kredilerin ödemesi bu ay başlıyor. Ancak esnafın cebinde krediyi ödeyecek para yok. Vergisini, Bağ-Kur primini, kirasını, çalışanın maaşını ödeyemeyen bir esnaf nasıl kredi borcunu ödesin ki. Bizim için sıkıntı devam ediyor. Önümüzdeki günlerde sıkıntılarımız çok daha artacağını söyleyebilirim. Ödemeler üst üste gelecek, ancak kazanç yok. Kazanç olmayınca ödemeler nasıl yapılacak. Esnaf gerçekten büyük bir sıkıntı içinde. Önümüzdeki süreç kış mevsimi olması nedeniyle daha da sıkıntılı geçecek. Kahveci esnafı olarak gelecekten umutsuz ve tedirginlik yaşıyoruz, sıkıntımız büyük” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/5600947/esnaf-kefalet-kredilerinin-odemesi-basliyor