Geçmişimden Kırık Dökük (89 )

Yaşar Çağbayır
Yaşar Çağbayır

Devam 

Senin başarılı olman için medyatik olmana da gerek yok. Medya, başarılı olanı değil, balon gibi şişirilebilecek kimseleri ve olayları seçer. Onların elinde oyuncak olma. Oynarlar oynarlar, balon gibi uçururlar; ve nihayet patlatırlar da bir kenara atıverirler.

Kendini görmek için gözlerin, hissetmek için ellerin, duymak için kulakların, tatmak için dilin, koklamak için burnun ve daha da ötesi duygularının yoğunluğunu kavramak için kalbin ve kendini tanıyıp tartmak için aklın, beynin, gideceğin yolu bulman için iraden yok mu?

Bak, bunları Tañrı, ne güzel yerli yerine koymuş, “Al kullan bunları.” demiş. Kullan onları... Gözlerini bedenine çevir, kendine bak; başkalarının bakışları seni ilgilendirmesin. Ellerinle varlığını hisset. Beyninle yaşadığını anla. Gönlünle saflığını tart. Bu, sen olan sen misin yoksa başkalarının yakıştırdığı sen mi? 

Başkalarının yakıştırdığı sen, yalan yanlıştır. Sen olan sende bencillik yok, gurur yok, narsizm yok... Ne var? Sen varsın, kendine olan sevgin, kendine olan saygın var.  Sen kendini seviyorsan, sayıyorsan sen varsın.

Sen kendini sevip saydıkça çevrendeki bütün “ben”ler, “ben olsam”lar eriyip gidecek ve herkes “sen”i “sen” bilmeye başlayacaktır.  Önemli olan önce sen kendini “sen” olarak bilmeye ve “sen” olarak sevmeye, saymaya başla... Her şey kolaylaşacak, hiçbir şeyi kötü görmeyeceksin, yalnızca güzel yaratılanı güzel görmeye, sevmeye başlayacaksın.

Bırak ödüller raflarda, sandıklarda tozlansın kalsın.

Her ödül töreninde sahneye çağrıldığımda, büyük sıkıntılara düçar olurum. Acaba bu ödülü ne kadar hak ettim diye düşünürüm... Bir yanda da ödülün gelecek çalışmalarım için bana verilen bir avans olduğunu varsayarım. Kısacası verilen her ödül bana geleceğe yönelik büyük yükler getirir. Başkaları, böyle düşünmeyebilir. Ben böyle değerlendiriyorum. Ben bu çalışmaları ödül almak için yazmadım. Ödül almak için iki yazı yazdım. Yukarıda bahsetmiştim, bir gazetenin bir kitap tanıtımı ile ilgili kompozisyon yarışması, diğeri de 12 Eylül sonrası ilk öğretmenler günü kutlamaları çerçevesinde öğretmenler arası öğretmen konulu kompozisyon yarışması idi. Bu yüzden evimde ödül belge ve nesnelerini oldukça az sergilerim.

Üniversitelerde Sözlük Çalışmaları Üzerine Konuşmalarım

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Erdoğan BOZ hoca bir gün telefonla aradı. Öğrencilerine Sözlük çalışmalarım ile ilgili bilgi vermek üzere bir konuma yapıp yapamayacağımı sordu. Kabul ettim. Gerekli hazırlığı yaptım. Yine görsel olarak sunabilmek için P.Pow. olarak bir çalışma yaptım. 4 Nisan 2013 günü hoca iye buluştuk. Konuşma salonu olarak bölümün amfisini belirlemişler. Aynı zamanda görüntü ve konuşmayı kapalı devre yayınla öğrencilerin çoğunluğunun eğleştiği salona büyük bir ekran ile yansıtmışlar. Sözlük yazmayı hiçbir zaman düşünmediğim zamanlarda yaptığım bir çalışmanın tam bir sözlük hazırlığı olduğuna emekli olduktan sonra farkına vardığımı belirttikten sonra diğer sözlüklerden farklı olarak kendi sözlüğümde takip ettiğim metodu ve sözlüğün kapsamını anlattım. Gerek öğrenciler, gerekse yardımcı öğretim görevlileri tarafından ilgiyle karşılandı ve oldukça çok soru soruldu. Tavsiye teklifinde bulunanlar da oldu. Hepsini not aldım. Daha sonraki baskıya yansıtmayı düşündüm. Bu tavsiyelerden biri de sözlüğün cep telefonlarına adaptesi idi. Bunu ben beceremeyeceğim için, yayıncıya iletmeye karar verdim. Ve İstanbul’a gittiğimde yayımcılara üniversitelerden böyle bir talep geldiğini ilettim. Bu konuda çalışma başlattılar. Ama hanüz sonuçlanmadı. Erdoğan Hoca’nın calışmalarından oluşan bir heybe dolusu kitapla Osmangazi Üniversitesinden ayrıldık. 

Devam edecek

- YeniSöke Gazetesi, Yaşar Çağbayır tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/5613343/yasar-cagbayir/gecmisimden-kirik-dokuk-89