Sağel: Gıda sahteciliğinin önüne geçilmeli

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, son zamanlarda gıda sektöründe yaşanan sahteciliğin büyük boyutlara ulaştığını belirterek, özellikle bunun düşük kaliteli ürün kullanımı ile karşımıza çıktığını söyledi.

 Ahmet Nejat Sağel konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ Zeytinyağı ve bal gibi ürünlerde düşük kalite ürün kullanımı sıklıkla karşımıza çıkıyor. Bu sebeple hem tüketiciler hem de üreticiler ciddi risk altında. Sağlığımızı tehdit eden bu unsurlarla mücadele etmekteyiz. Dolayısıyla gıda ürünlerini tüketici ile buluşturan firmalara çok büyük görev düşüyor. Bu görevlerden en önemlileri ise üretim tesislerinin sık ve sistematik denetimi ile tedarikçi ve dağıtıcılarının kalite standartlarının sürekli izlenmesidir. ”dedi.

Pandemi dolayısıyla kapanan iş yerleri nedeniyle bazı sektörler sekteye uğradığını söyleyen Ahmet Nejat Sağel “Sahte ve hile ile taklit, tağşiş ürün üreten firmalar emek hırsızlığı yapmakta ve insan sağlığını riske atmaktadır. Ayrıca çalışarak yoğun emek harcayan üreticilerin de hakkını yemektedirler.

Ak Parti Aydın Milletvekilimiz Metin Yavuz bu kapsamda hayata geçirilecek yeni yasal düzenlemeyle birlikte sahte gıda üretenlere verilen cezaların ağırlaştırılması ile ilgili sorunu TBMM’ye taşımıştır. Tağşiş ve taklit yapan firmaların sahte bir düzende ilerlememesi adına gerçek anlamda emek veren üreticilerimizin yanında bulunduğu ve büyük destek sağlayacaktır” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/5630897/sagel-gida-sahteciliginin-onune-gecilmeli