SAĞLIKLI BİR YAŞAM İÇİN HER GÜN KEFİR İÇİN

Hafize Kovancı
Hafize Kovancı

Sağlıklı bir yaşamın yolu sağlıklı bağırsaklardan geçiyor. Günümüzde birçok araştırma çoğu hastalığın nedenini bağırsak florasındaki bozukluğa bağlıyor. Sağlıklı bakterilere sahip bağırsak ise uzun ve kaliteli bir hayatın olmazsa olmazı. Kendiniz için yapacağınız en büyük yatırımlardan biri bağırsak kalitenizi güçlendirmek ve bunun için harika bir içecek mevcut ; kefir.

Kefir çoğu kişi tarafından fazla tercih edilmiyor veya tadını beğenmeyip asla içmeyenler de bir o kadar fazla. Bu sağlık deposu içeceğin faydalarını duyunca belki fikriniz değişir ve günlük diyetinize kefiri eklersiniz diye umuyorum. İşte kefirin faydaları.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide ülserine neden olan helikobakter pilori isimli bakteriyi öldürür ve antibiyotik özelliği taşır. Kefirde bulunan B12, B1, biotin ve K vitaminleri genel sağlığa katkıda bulunur. Yüksek kalsiyum ve magnezyum içeriği ile kemik sağlığını korur ve kemik kaybını önlemeye yardımcıdır. Yapılan çalışmalarda kefirde bulunan bakterilerin vücudun alerjik tepkiler vermesini baskıladığı tespit edilmiştir. Kefir, serinletici aromasıyla kronik yorgunluğu giderir. Sindirim sistemini mükemmel şekilde düzenler. Damar sertliğini ve kas kasılmalarını önler. Sinir sistemini güçlendirir. Kefir, stres azaltır, sakinleştirir ve kolesterolü düşürür. Uykusuzluğu ve sinirsel depresyonu ortadan kaldırır. Yüksek tansiyonu düzenler ve dengeler. Kan bozukluklarını giderir ve kanı temizler. Karaciğer rahatsızlıklarını iyileştirir.

Günde bir su bardağı kefiri özellikle aç karınla içmenizi tavsiye ederim. Evde kendimiz yapabileceğiniz gibi hazır olarak da alabilirsiniz. Ancak meyve aromalı olanlar şeker eklendiği için tercih edilmemelidir.

- YeniSöke Gazetesi, Hafize Kovancı tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/6364674/hafize-kovanci/saglikli-bir-yasam-icin-her-gun-kefir-icin