Yatırımlarda çok dikkatli olmak zorundayız

YENİSÖKE-    Haber Merkezi   -  Söke Genç İş İnsanları Derneği Başkanı Burak Semerci içinde bulunduğumuz dönemde sadece iş insanlarının değil, aynı zamanda vatandaşların da zor duruma düşmemeleri için dikkatli olmalarını istedi.

Gazeteniz YeniSöke’ye açıklamalarda bulunan Burak Semerci bir yılı aşkın bir süredir Covid-19 ile  dünyanın baş etmeye çalıştığını belirterek  “Biliyorsunuz ülkemizde de belli dönemlerde kısıtlamalardan geçerek yeniden bir açılma sürecine gidildi. Ama görüldü ki şu an vaka sayıları rekor düzeylere geldi. Bu da sadece Dünyayı değil, ülkemiz değil, yaşadığımız şehri, insanlarımızı, bütün herkesi etkilemekte. 

ZORLANIYORUZ

Biz Genç İş İnsanları Derneği olarak üyelerimizin öncelikle sağlık kurallarına yani maske, mesafe, hijyen kurallarına uyulmasını istiyoruz. Dolayısıyla serbest meslek sahibi olan arkadaşlarımız var. Esnaf olan arkadaşlarımız var. Çiftçi olan arkadaşlarımız var. Hepsi bu süreçten etkilenmekte ve stok teminine baktığınız zaman Sökemiz genellikle tarım ekonomisine dayalı ekonomik yapıda. Dolayısıyla çiftçilerimiz de zorlanıyorlar. Bilhassa işçi çalıştırma konusunda sıkıntıların olduğu malum. Dolayısıyla bu pandemi sürecinde işyerleri etkilense de işçi çıkarılma yasakları var. Bundan da insanlarımız etkileniyor. Malum çalışamayan işyerleri mevcut vergi yükümlülükleri, sigorta primleri devam ediyor ama bu insanlar bir gelirleri olmadığı için o devamlı borç hanesine yazılıyor.

DESTEKLER ARTIRILMALI

  Mart ayındaki yapılandırma sürecinde bütün iş kollarındaki kişiler hükümetten şunu beklediler. Yapılandırılan borçlar biliyorsunuz faiziyle yapılandırıldı. Ama borçlarını yapilandıran insanların gelirleri yok ve faizi üstüne bildiriyoruz. Bu süreci hükümetimiz, Devletimiz  tekrar gözden geçirmesini talep ediyoruz. Bunu sadece vatandaşlarımız için değil bilhassa çiftçilerimiz için de talep ediyoruz. Çünkü tarım girdilerinde maliyetin  artışı bütün herkesi etkiledi.

 Çünkü pandemi sürecinde gıdaya olan talebin ne kadar arttığını, tarımın ne kadar önemli olduğunu şimdi daha fazla anlıyoruz. Ben bu sürecin merkezi hükümet tarafından görülerek bu yapılan uygulamadan geri dönmesini talep ediyorum. Bir tek biz değil bütün işverenler bütün çalışanlar, hatta işçi kesimlerine bu yönde etkileri var. Devletimizin bu konuya el atmasını bekliyoruz. 

ÇARŞI ESNAFININ 

DURUMU KÖTÜ

Sökemizde  Çarşı esnafımızın durumu kötü. Kapanmalar, kapatılmalar nedeniyle insanlarımızın aldığı destekler yetersiz. İnsanlarımız darboğaza itildi. Üretim neredeyse durma noktasında. Bu bağlamda ben Merkezi hükümetimizin etkilenen kesimlere el atması gerektiğini düşünüyorum. 

İş dünyasındaki insanlar olarak biliyorsunuz ki ticaret süreklilik arz ediyor . Yani bilhassa kendi sektörüm olan İnşaat, Müteahhitlik Yapı sektöründe olsun, imalat sektöründe olsun pandemi geldi, 3 gün işlerimizi durduralım diye bir lüksümüz yok. Çünkü devam eden işler var bu işleri devam ettirmek zorundayız. İster istemez pandemi sürecinde insanlar kabuğuna çekilmesi ticari hayatı etkiliyor. Bu faaliyetlerde bulunan sektördeki insanların desteklenmesi lazım. Finansman yönünde bilhassa devletimiz tarafından vergilerin ödenmesi, SGK primlerinin ödenmesi yönünde desteklenmelidir. Çünkü bugün bir işverene işçinin  SGK yükü bin liranın üzerinde.

GİRDİLER YÜKSELDİ 

Döviz kurlarındaki dengesizlik inanılmaz bir duruma geldi. Bazı işletmeler hammadde bulamıyorlar. Hammaddeyi bulamaz hale geldik, bu parası verilmesine rağmen bulamaz hale geldik. Üretim girdileri inanılmaz arttı ve çiftçi bir ay kadar sonra Söke Ovası’nda tarlasına inecek. Tohumun ve gübrenin fiyatları inanılmaz arttı. Bu artış karşısında üretim ve imalat yapma kaygısında. Üretimi arttırmayı, ticaretimizi arttırmayı düşüneceğimize göre bunun da bir istikrara girmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

KISITLAMALAR ARTACAK

Önümüzdeki döneme bakarsak Ramazan ayında  yoğun önlemlerin olacağı bir döneme giriyoruz. Kapatmalar daha fazla olacak. Dolayısıyla insanların hareket kapasitesi kısıtlanacak. Böyle olması da gerekiyor. Çok büyük sıkıntılar yaşayacağız. Tabii bu da büyük mali yükümlülükler getiriyor. Ben bu aşamada gene devletimizin her kesime destek çıkması gerektiğini düşünüyorum. Bunun da çok büyük sorun olmasa gerek diye düşünüyorum. Çünkü düşünün yıllarca vergisini vermiş esnafı düşünün. Son 1 yılda bir başına böyle bir şey gelmiş. Devleti’nin de ona sahip çıkması kadar doğal bir şey olamaz diye düşünüyorum. 

YATIRIM YAPARKEN DİKKATLİ OLMALIYIZ 

Faizlerin çok yüksek olduğu bu ortamda çok büyük yatırımlara gidilmemesi gerekli. Daha temkinli hareket edilmesi gerekli. Bilakis rölanti devri dönemi geçirmeleri gerektiğini tavsiye edebiliyorum. Çünkü ekonomik bazı durumları fırsata çevrildiği gibi büyük zararlara neden olabilir. Bu yüzden herkesin temkinli olması gerektiğini düşünüyorum. Herkes kendi imkanları ölçüsünde yatırım yapması gerekli. Bilhassa sağlığına dikkat etmeli. Çevresine dikkat etmeli, çalışanlarına dikkat etmeli. Çalışanlarına destek olmalı. Herkesin fedakarlık yapacağı bir döneme giriyoruz. Herkesi temkinli olmaya davet ediyorum. Turizmde sıkıntılı bir döneme giriyoruz. Sonuçta ben bu kapanmaların uzun süreceğini düşünerek Turizm sektörünün desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü durum  pek parlak görünmüyor. O yüzden  Turizm işletmelerinin Turizm sektöründeki insanların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Umarım desteklenenler ayakta kalmayı başaŕır.

Yatırımların akılcı, ucu açık olmayan projelerle yapsınlar. Durağan bir sürece girilecek. Yatırımlarını veya iş programlarını buna göre yapsınlar. Yüksek faizli bir ekonomik politika var. Buna göre yatırım yapsınlar. Borçlanma faizleri çok yüksek. Çünkü şu an Türkiye’de ekonomi durağan. İş dünyası programlarını, iş yatırımlarını buna göre yapmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

 İsmail  ERAVCI

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/6931668/yatirimlarda-cok-dikkatli-olmak-zorundayiz