Mehmet İz: “İyi bir üretim sezonu bekliyoruz”

YENİSÖKE-    Haber Merkezi     Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz, 2021-2022 zeytin üretim yılında iyi bir sezon beklediklerini belirterek, şu anda özellikle güney kısımlardan zeytinde uyantının güzel olduğunu, ancak mart ayının soğuk gitmesi nedeniyle kuzey kısımlardaki ağaçlarda uyantının biraz daha az olduğunu söyledi.

Mehmet İz konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Zeytin üreticisi devlet destekleri bakımından üvey evlat muamelesi görmeye devam ediyor. Destekler oldukça düşük kaldı. Son yıllarda artan girdi maliyetleri nedeniyle verilen destekler de artış yapılmaması üretimin de azalmasına neden oldu. Geçtiğimiz yıl mayıs ayında yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle sadece Söke Bölgesinde değil Ege  bölgesinde zeytin üretiminde büyük bir rekolte düşüklüğü yaşadık. Bu sene aynı akibeti inşallah yaşamayız. İyi bir rekorte bekliyoruz. Söke Pamuktan sonra zeytin üretiminde önemli bir ilçe. Kırsal Mahallelerde yaşayan vatandaşlarımızın geçim kaynağı zeytin. Son yıllarda devlet destekleri çok düşük kaldığı için kırsaldan kente büyük bir göç başladı. Kırsal mahallelerin nüfusları her geçen gün azaldı kırsal mahallelerde yaşanan göçün en büyük nedeni ekonomik sıkıntılardan kaynaklı. Özellikle zeytin arazilerine ulaşımın zor olması ve üretimin insan gücüyle yapılması nedeniyle insanlar zeytin üretiminden kaçtılar” dedi.

Devlet desteklerinin 5-6 yıldır hiç değişmediğini söyleyen Mehmet İz “4 yıldır zeytinyağına verilen devlet desteği 80 kuruştur,  80 kuruş hiç artmadı. Bu arada mazot gübre destekleri de çok yetersiz, 4 yıldır mazot gübre desteği olarak üreticiye 19 TL veriliyor. Bu sene gübre desteği %100 artırılarak 4 TL’den 8 TL’ye yükseltildi. Böylece dekarda mazot gübre desteği 23 TL olarak belirlendi. Bu rakam yeterli değil. Mazot gübre destekleri artırılmalıdır. Bu arada zeytinyağına prim uygulamasından vazgeçilmeli ve dane zeytine prim uygulaması getirilmelidir. Dane zeytine verilecek olan prim doğrudan üreticiye gidecektir. Yıllardır zeytinyağına değil dane zeytine prim verilmesi konusunda bakanlık nezdinde girişimlerimizi yapıyoruz. Ancak sonuç alamadık. Bir kez daha Tarım ve Orman Bakanlığına çağrıda bulunuyoruz. Bütün ürünlerde prim tarlada hasat edildiği şekli ile veriliyor. Sadece zeytinde sanayide işleme tabi tutulduktan sonra yağına veriliyor. Bu ayrıcalığın ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Zeytin üreticilerimizin tamamının düşüncesi bu şekildedir” dedi. 

- YeniSöke Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/6999401/mehmet-iz-iyi-bir-uretim-sezonu-bekliyoruz