NÜKTEDAN: İNSAN: SEVGİ-- HEYECAN VE HAREKET

Nüktedan
Nüktedan

    Sevgili dostlar, insanın fıtratı/yazılımı sevgi üzerine kotlanmıştır. İnsanın oluşum özelliği sevgi ile başlar. İnsan da sevgi ilk adım, ikincisi heyecan, üçüncüsü harekettir. Yaratan, insanı sevgi ile yaratmıştır. Sevgi ile büyütmüş ve sevgi ile yaşatmaktadır. Seven heyecanlanır, sevileni görünce, tabi sevgiliyi görünce de! Heyecan, sevilene veya sevgiliye ilgi ve iltifat müjdesidir. Sevilen de sever ve sevgili olur. Heyecan sevginin iletişim ağıdır, hareketi oluşturur, toprakla buluşan tohuma hayat verir. Hareket, canlılıktır, hayatın varlığını gösterir ve ıspatlar. Hareket sevgiyi coşturur, heyecanla sevgiliye koşturur, seveni ve sevileni buluşturur. Sevgi bir duygu, gönül evinde bir utku, her an uyanık ve umutlu. Sevgi, baş gözüne takılır, kâlp kapısı heyecanla açılır, gönül sarayı sarsılır ve sevgi baş köşeye kurulur. Gönül gözü sevgiliye kapılır, gam, gussa ve nefret bir kenara atılır, heyecan bu saadete coşkuyla katılır ve harekete geçip muhabbete sarılır. İnsanın gönül sarayının güzide misafiridir sevgi, sırçadan bir köşkün içinde, hoşluk ister, güzellik ister, ilgi ister ve iltifat bekler. Öneminin, değerinin, özelliğinin ve kıymetinin idrak edilmesini, bilinmesini ister. Heyecanı eksilmesin, hareketliliği durmasın, devamlı gündemde olsun ister. 

       Aziz dostlar, sevgi bir pınardır, heyecanla fıkırdar ve akıp giderek hareket eder. Sevginin menba-ı derinlerde, insan denilen “Ahseni Takvimin” gönüllerinde, gün yüzüne çıkması, heyecan ister, hareket bekler. Her insanın gönlünde bir sevgi gözesi vardır, beden ülkesine, kâlp karargâh komutanlığından izinle dolaşıma çıkar, her organa uğrar, ziyaretlerini yapar, bazılarına da bir süre konuk olur ve geri döner. Sevgiyle bu seyru seferin, ne kadar sevildiğinin, ilgi ve iltifatının derecesini ve gücünü gönül sultanlığına sunar. Akıl, sevgiden nasibini alır, beyin sentezini yapar, kararı ruh verir. Gönülde, sevgi eksikliği, kalbi yorar ve rahatsızlık verir. Sevgi, insanda çok önemli bir güç potansiyelidir. Beyine şevk verir, bütün nöronlarıyla vücudu harekete geçirir, yaşamı sevdirir ve insana dinamizim kazandırır. Eğer, kişi kontrolü sağlayamaz ve sevgiyi iyi ve doğru yönetemezse, aşk ferman dinlemez noktasına düşmek işten bile değildir. Aşkta ne kötülük var demeyin, kontrolden çıkmış bir arabanın hızına hakim olabilir misiniz? O, rast gele, her yerde, Aşkım! Aşkım, diyenleri sakın aşık sanmayınız, onlar tutkulu, takıntılı ve dil alışkınlığı olanlardır. Aşık, aşkını asla harcamaz, aşkı uğruna harcanır, çöllere düşer, ama aşkına kıl kadar zarar gelsin istemez ve kendi de asla zarar vermez. Bu nedenle, sevgide karar kılmak, sevgiye hakkını vermektir.        

  Değerli dostlar, sevgi, haz değildir, ama haz verir, sevgi, lezzet değildir, sevdiğin şeylerden lezzet alabilirsin, sevgi neşe de değildir, lâkin sevdiklerin seni neşelendirirler. Yani, sevgi öyle bir şeydir ki, onun yerini hiçbir şeyle dolduramazsın. Hiçbir şey sevginin yerini alamaz. Bu nedenle, sevgiyi harcamayalım, kısıp gerektiği yerden de esirgemeyelim. Hoş tutalım, horlamayalım. Takdim edildiğinde, aynisiyle mukabele edelim. Unutmayalım, sevgi ayni zamanda nazenin, ince kibar ve hassastır, çabuk kırılır, incinir ve küser. Yaratan onu insanoğluna vermiş, vücudunun en mutena kâlp sarayının sırça köşküne yerleştirmiş. Sakın, taş kırıntısı ağırlığında bir sitem bile olsa o köşkün camına atma, kırmasa da bir çizik bırakırsın, göze çarpar ve sevgiyi sarsar. Evet dostlarım, sevgisiz gönül, sineye yüktür. Sevmeyene, sevgi beslemek, sevgiye kötülüktür. Kâinata sevgi ile bakmak, kalbe huzur, gönle sürur ve akla şuur verir. Sevgi adına söylenenlere, yazılanlara ve çizilenlere bak, dinle ve oku, ama kıymeti, taktiri ve ödülü yaşayana ver. Çünkü, emek veren, çile çeken ve pratikte gösterenindir hak. Hak adına, hakkıyla birbirini sevenleri, birbirinden ayırmayın. Sevgi birleştirir, anlaştırır, kaynaştırır, sevgi ile kurulan yuvalar ve dostluklar devam eder. Ama, ne olur sevgiyi-sevgi ile buluşturalım, sakın ha sakın başka şeyle, örneğin haz ve zevkle karıştırmayalım. Sevelim, sevilelim ve hep sevgi ile kalalım. LEBİD

- YeniSöke Gazetesi, Nüktedan tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/7187323/nuktedan/nuktedan-insan-sevgi-heyecan-ve-hareket