Hayat Boyu Öğrenme haftası başladı

YENİSÖKE-    Haber Merkezi   

2020-2021 eğitim öğretim yılı 1 - 7 Haziran Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri dün Söke Halk Eğitim Merkezi bahçesinde yapıldı. Saat 10.00’da başlayan etkinlikler hafta boyu süreceği bilgisi verildi. Etkinliğe Kaymakam Soner Zeybek, Söke Belediye Başkan yardımcısı Mustafa İberya Arıkan, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, okul müdürleri ve kursiyerlerin katılımı ile gerçekleşti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Söke Halk Eğitim Merkezi müdürü Hakan Çevik açılış konuşmasını yaptı. Hakan Çevik yıl boyunca yapılan kurslarla ilgili bilgiler verdi. Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı da yaptığı konuşmada, hayat boyu eğitimin önemini anlattı.

Son konuşmayı Söke Kaymakamı Soner Zeybek yaptı. Soner Zeybek konuşmasında “2019/2020 ve 2021 yılı Halk Eğitim Merkezi kurs istatistik bilgileri mevcut. Özellikle pandemi sürecinde olmamız münasebetiyle bir çok faaliyetlerimizi yapamadık. Pandeminin ciddi bir etkisi oldu. Teknoloji bize farklı imkanlar sundu. Özellikle zorunlu eğitim çağındaki çocuklarımız için çok ciddi uzaktan eğitim çabası sarf ettik. Çocuklarımızın eğitim’den geri kalmamaları için tüm çabamızı gösterdik.

Söke ilçesinde yaptığımız çalışmada özellikle birkaç mahallemizde internet bağlantısı sıkıntısı vardı. Bu mahallelerimizde internet bağlantısı sıkıntısını giderdik ve sıkıntı yaşamadık. Özellikle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, SÖKEV ve hayırseverlerimizin desteği ile tüm mahallelerimizde interneti çocuklarımızın hizmetine sunduk. Çocuklarımızın eğitim’den geri kalmamaları konusunda elimizden gelen desteği gösterdik” dedi.

Çocukların eğitiminin önemli olduğunu vurgulayan Kaymakam Soner Zeybek “Bizim zengin yeraltı kaynaklarımız yok. Bunun için muasır medeniyetler seviyesine çıkabilmemiz için bizim elimizdeki yegane veri eğitimdir. Milletimiz eğitim ile yükselecek. Halk Eğitim, zorunlu eğitim dışında Hayat Boyu Öğrenme Eğitim hizmeti veriyor. Kendimizi sürekli yenilemek durumundayız. Bilginin sürekli değiştiği için kendimizi yenilemediğimiz takdirde çağın çok gerisinde kalırız. Bunun yanında sadece okullarda ve üniversitelerde edindiğimiz bilgilerle kalmamalıyız. Bugün toplumumuzda Halk Eğitim çok önemli görev üstleniyor.  Kurslarımızın sayılarını artıracağız. Aile bütçelerine katkı sağlamak amacıyla kursların sayılarını artıracağız. Önümüzdeki süreçte Covid-19 belasından kurtulduğumuzda tam yol eğitim diyoruz. Çünkü eğitimin ne kadar hayati olduğunu öğrendik. İnşallah bundan sonraki süreçte bunun kıymetini bileceğiz” dedi.

Kaymakam Soner Zeybek’in konuşmasının ardından yıl boyunca yapılan çalışmalar sergilendi. Halk oyunları gösterisi yapıldı. Bağlama usta öğreticisi Yasemin Çandır söylediği Türkülerle etkinliğe renk kattı. Öğrencilerin müzik dinletisi piyano eşliğinde gerçekleşti. Tudo usta öğreticisi Fatma Betül Taşan ve Karete usta öğreticisi Algün Erdem öğrencileri Tudo ve Karate gösterisi sergilediler. Yağlı boya resim sergisi gezildi.

Söke Kaymakamı Soner Zeybek kursiyerler tarafından hazırlanan serginin açılışını yaptı. Hayat boyu öğrenme haftası etkinlikleri 7 Haziran tarihine kadar devam edecek.

- YeniSöke Gazetesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/7247453/hayat-boyu-ogrenme-haftasi-basladi