Başkan 'sınırları zorlamayın' dedi meclis karıştı

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    

Söke Belediyesi’nin geçtiğimiz Perşembe günü yapılan meclis toplantısında Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel’in “sınırları fazla zorlamayın” uyarısı meclisin karışmasına neden oldu. Tartışmaya meclis üyelerinin büyük çoğunluğunun katıldığı görüldü.

Söke Belediye Meclisi’nin gündeminde bulunan araç alımları ile ilgili Cumhur İttifakı üyesi meclis üyelerinin Söke Belediyesi’nin borçları ile ilgili belge istemelerinden kaynaklandı. Cumhur İttifakı meclis üyelerinden Hakan Çelik Söke Belediyesi Başkan yardımcısı ve aynı zamanda Mali Hizmetler Müdürü olan Sevda Felek’ten belediyenin borçları ile ilgili belge istemesinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Söke Belediye Meclis üyesi Hakan Çelik ile Mali Hizmetler Müdürü ve Belediye Başkan Yardımcısı Sevda Felek arasında yaşandığı ileri sürülen tartışmalar meclis toplantısında ana gündem maddesi oldu.

Söke Belediye Başkanı Levent Tuncel alışılmışın aksine toplantıya açılış konuşması ile başladı. Belediye Başkanı Levent Tuncel açış konuşmasında “Bazı meclis üyesi arkadaşlar sınırlarını fazla zorlayarak bazı bürokrat arkadaşlara hakarete varan cümleler kullanmışlar. Ben onlara sınırlarınızı bilin uyarısında bulunuyorum. Usulüne uygun hareket etsinler. Bugüne kadar tatlı bir şekilde götürdüğümüz işi tatlı bir şekilde bitirelim. Bazı meclis üyesi olan arkadaşlarımız seçildiklerini bilsinler, fakat sınırları zorlamasınlar” dedi.

Söz alan meclis üyesi Metin Sakalar: Başkanım bu ifadeleri kimin için söylediniz, açar mısınız.

Başkan Levent Tuncel: Genel anlamda söyledim.

Metin Sakalar, Başkanım ilk seçildiğimiz meclis toplantısında bürokratlarınıza döndünüz ve şunu söylediniz ‘Şeffaf olacağız, Her meclis üyesi istediği belgeyi alabilir dediniz’, doğru mudur?

Levent Tuncel: Doğrudur

Metin Sakalar: Bu doğrultuda bizim bazı arkadaşlarımızın belediye bürokratlarının da bugünkü meclis toplantısı ile ilgili bazı talepleri olmuştur. Bu sizde nasıl bir rahatsızlık vermiştir ki bu noktalara gelindi.

Levent Tuncel: Biliyorsunuz Haziran’da yapılan bir meclis toplantısı var, Temmuz’da yapılan bir meclis toplantısı var. Arada bu kadar zaman varken son dakikada böyle bir şey istenmez. Şimdiye kadar neredeydiniz.

-Senem Saydam: Başkanım gündem elimize daha dün geldi.

-Başkan Levent Tuncel: Bizim bugüne kadar gizlimiz saklımız olmamıştır ama her şey de size açılmaz.

-Senem Saydam: Bize meclis gündeminin ulaşmasından sonra teslim alırken saat ve tarih atarak teslim alıyoruz. Bize Meclis gündeminin ne zaman ulaştığı konusunda bilginiz var mı? Bizim size dilekçe vermek için bir günümüz kalıyor. Ben imzayı daha dün attım.

-Başkan Levent Tuncel: Sizin Haziran ayından itibaren zamanınız vardı. Zaten bugün meclis vardı. Bu konuda mecliste görüşülecekti.

-Hakan Çelik:  Ben uslup konusunda gayet kibardım. kim uslupsuz diyorsa burada benim yüzüme ne yaptığımı söylesin. Dilekçe yazdım, cevabını sordum.

-Başkan Levent Tuncel, Ne zaman dilekçe yazdınız.

-Hakan Çelik: Ben dün dilekçe yazdım, aradım, bazı belgeleri istedim.

-Başkan Levent Tuncel: Meclis toplantısından 2 saat önce dilekçe yazdınız.

-Hakan Çelik: Siz isteyen meclis üyesi istediği evrakı alabilir diye 2-3 defa açıklama yaptınız. Ben Sevda Hanım’a isterseniz dilekçe verebilirim dedim. O da dilekçe verin dedi. Ben hemen dilekçe verdim. Dilekçeyi istersen sabah getireyim dedim, kabul etti. Dilekçeyi götürdüm, önce dilekçe servisini oradan iki farklı yere dilekçeyi götürdüm. Ortada pinpon topu gibi dolaştım. Arkasından mecliste görüşülecek diye evrak verilmedi. Bizim bu borçlanmayı onay verebilmemiz için belediyenin durumunu bilmemiz gerekiyor. Bu borçanmayı Evet diyebilmek için bu önemli. Bizim de bir grup toplantımız var. Burada çalışma yapıp olumlu ya da olumsuz cevap vereceğiz.

Metin Sakalar: Biz seçildiğimiz günden beri muhalefet meclis üyeleri olarak sizin grubunuz da dahil hiç kimse diyemez ki size karşı saygısızlığımız olduğunu. Bürokrat arkadaşlar da bunu söyleyecektir. Arkadaşımız uslup çerçevesinde belgeleri istemiştir ama sizin bizi tehdit eden, herkesi tehdit eden uslubunuz yanlış. Biz sınırlarımızı biliyoruz. Sizde sınırlarınızı bilin.

Başkan Levent Tuncel: Ben sınırlarımı biliyorum.

Metin Sakalar: Sınırları  çizmek gerekiyorsa her türlü sınırı çizelim. Başkan, biz size telefonla arıyoruz, telefonlarımızı açmıyorsunuz. Düne kadar dostuk da şimdi bu düşmanlığınız niye. Biz istediğimiz şeyi konuşabiliriz geçtiğimiz günlerde Lima’da yaşanan bir olayı.

-Başkan Levent Tuncel: Sen değil misin meclis üyeleri ile toplantı yapan.

-Metin Sakalar: Anlamadım

-Belediye Başkanı Levent Tuncel: Sen değil misin bazı arkadaşlarımızla bazı kişilerle meclisin toplandığı gün toplantı yapan.

-Metin Sakalar: Ben nerede, kiminle toplantı yaptım söyleyin, başkan ben kimseyle toplantı yapmadım.

-Orhan Korkmaz: Arkadaşlar gündeme geçelim.

-Metin Sakalar: Her şeye böyle müdahale ediyorsunuz Orhan Bey, karışmayın.

-Orhan Korkmaz: Sen başkanı tehdit ediyorsun başkan, tehdit edemezsin.

-Metin Sakalar: Ben niye başkanı tehdit edeyim. Ben sınırlarımı çiziyorum, asıl Başkan tehdit ediyor.

-Hasan Turhan:  Biz içimizde bir hain varsa, bunu da söylemek zorundasınız başkan.

-Metin Sakalar: Biz Mustafa Bakırcı ile Mehmet Arif Ceylan’ın iş yerine gittik. Bunu mu söylemek istiyorsunuz. Bize çayda ısmarlayabilir, bunda sıkıntı nedir Başkanım, ne oldu.

Başkan Levent Tuncel oturum sadece çay konusu değil 

-Mehmet Arif Ceylan: mikrofonu verin Başkanım Siz ne dediniz şimdi. Mehmet Arif Ceylan’ın dükkanına geldiler diye itham ettiğiniz. Şimdi bunu nasıl söylersiniz. Nasıl bir şey bu. Meclisteki herkes benim arkadaşım. Bu ne biçim söz.

- Mehmet Arif Ceylan: (millet ittifakı meclis üyelerine dönerek) Ben burada ittifak arkadaşlarıma söylüyorum. Bu şekilde Söke yönetilemez. Benim dükkanıma Adem de gelir, Şahabettin de gelir, Orhan da gelir. Herkes gelir. Ayıp.

Metin Sakalar kime söylediği belli olmayan bir meclis üyesine: Ben senin iş yerine gelip çay içtim. Öyle bir şey mi konuştuk.

-Mehmet Arif Ceylan: Başkan meclis üyesi işyerime gelmiş diye konuşuyorsunuz. İş mi bu ya.

 -Şahabettin Kara: Burası bir meclis, usluplu konuşalım, itiraz edebilirsiniz ama bu şekilde itham edemezsiniz.

 -Mehmet Arif Ceylan: Mecliste bu tür şeyler konuşulmaz. Bu konuşmalar başka yerde yapılır. Hasan Turhan: Başkandan özür bekliyoruz.

-Saime Cantürk: Özür dileyecek bir şey yok.

 -Hasan Turhan: Neden.

-Saime Cantürk: Başkan sadece uyarıda bulundu tamam mı? Mehmet Arif Ceylan ile ne alakası var bunun.

 -Mehmet Arif Ceylan: Ama bunu Başkan dedi. Kamuoyu bilsin, burada başka başkan mı var.

-Mehmet Mert: Yemek yemişsiniz.

 -Mehmet Arif Ceylan: Kim Yemek yemiş lan. 

-Mehmet Mert: Lan diye ifade kullanamazsın. 

-Mehmet Arif Ceylan: Dedikodu yapmayın, ayıp be, yazıklar olsun. Yazıklar olsun size. Lafa bak. Yemek yemiş diye dedikodu yapıyor. 

Bu arada meclis gündemi okunmaya başladı ve meclis toplantısına geçildi. 

- YeniSöke Gazetesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/7368526/baskan-sinirlari-zorlamayin-dedi-meclis-karisti