İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü sahada

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    

Söke Ovası’nda yaklaşık 260 bin dekar pamuk ekiminin yapıldığı bilgisi verilerek, pamuk ürününde birinci sulamanın yapıldığı bilgisi verildi. Özellikle bu dönemde üreticilerin sık sık pamuk ekili arazileri kontrol etmeleri istendi.

Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden verilen bilgide, pamuk üretim sahalarında yapılan tarla kontrollerinde özellikle Tütün Beyaz Sineği, Yaprak Piresi ve Yaprak Biti tespit edildiği belirtilerek, zararlı kontrollerinin titizlikle yapılarak, ekonomik zarar eşiği de dikkate alınarak teknik talimatlar doğrultusunda gerekli ise zirai mücadelenin yapılması istendi.

Bu dönemde bu tür zararlıların yoğun şekilde görüldüğünü söyleyen Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Berhuni “Birinci sulama ve ikinci sulama dönemlerinde başta beyaz sinek olmak üzere yaprak piresi, yaprak biti gibi pek çok zararlı bitkilerde görülebilir. Zararlılar hızlı şekilde gelişiyor. Bundan dolayı üreticilerimizin arazilerinde sık sık kontrollerde bulunmasında fayda var. Hızlı üreyen bu zararlılarla zamanında mücadele edilmediği takdirde pamukta kalite ve verim kayıplarına neden olabilirler. Onun için tarlaların kontrolleri çok önemli. Kontrollerde bu zararlıları tespit eden üreticilerimizin Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesindeki teknik personelimize veya tarım danışmanlarını bilgilendirmeleri gerekli. Uzmanların yapacağı kontrollerden sonra zirai mücadelenin yapılmasını öneriyoruz” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Tarım bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/7486585/ilce-tarim-ve-orman-mudurlugu-sahada