Arı konaklama yerleri belirleniyor

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    

Ülke genelinde devam eden orman yangınları nedeniyle ormanlık alanlara giriş çıkışların yasaklanması nedeniyle Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü arıcıların yasaklardan fazla etkilenmemesi için yer arayışlarına başladığı bilgisi verildi.

Söke’de özellikle Ovacık Yaylası, Dilek Yarımadası Milli Parkı, Beşparmak dağları gibi bölgeler arıcıların geçtiğimiz yıllarda konakladığı önemli konaklama merkezleri arasında bulunuyor. Ancak Aydın Valiliğinin yaptığı açıklamada Dilek Yarımadası Milli Parkı, Samsun Dağları, Ovacık Yaylası ve Beşparmak Dağları’nda orman içlerine giriş çıkışların yasaklanması sonucunda arıcılar için alternatif alanlar aranıyor.

Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Berhuni Söke’nin önemli arı konaklama merkezlerinden birisi olduğunu belirterek, yangınlar nedeniyle hassasiyetin yaşandığı ilçede arı konaklama yerleri arayışlarının sürdüğünü söyledi. Zeki Berhuni açıklamasında “Aydın ili genelinde ormanların giriş çıkışlara kapatılması üzerine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce sahada alternatif arı konaklama yerleri belirleme çalışmaları başlatıldı. Öncelikle yerli arıcılarımızın mevcut durumdan olumsuz etkilenmemeleri için DSİ ve Söke Sulama Birliği başkanlığına ait Menderes Nehri kenarı ve müsait olan mera alanlarımızda arıcılarımızın geçici olarak konaklatılabilmesi için kurumlar arası çalışmalar yapılmaktadır. Konaklama ihtiyacı olan arıcılarımızın Müdürlüğümüz Veteriner Hekimliği birimine müracaat ederek destek alabileceklerdir” dedi.

Sadece Söke’de 50 bin dolayında arı kovanına sahip olunduğunu söyleyen İlçe Tarım ve Orman Müdürü Zeki Berhuni “Arıcılar Mayıs - Haziran aylarında genellikle İç Anadolu bölgesine gidiyor. Ağustos ayında da geri dönüş yaparak özellikle çam balı elde etmek amacıyla Dilek Yarımadası Milli Parkı, Ovacık Yaylası, Samsun Dağları ve Beşparmak Dağlarına konaklıyorlar. Sadece Sökeli Arıcılar değil, ilçe dışından da arıcılar bölgemize geliyor. Bu sene arıcılarımızın hassas dönemden etkilenmemeleri için her şeyi yapıyoruz” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/7575675/ari-konaklama-yerleri-belirleniyor