Azap Gölü Kapıkırı örneği olacak

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    

Söke’ye bağlı Yeşilköy Mahallesi sınırları içinde bulunan Azap Gölü’nün sulak alan ilan edilmesi nedeniyle nasıl bir proje uygulanacağının da ortaya çıktığı bilgisi verildi. Geçtiğimiz günlerde Azap Gölüne gelen Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin incelemelerde bulundukları bilgisi verildi.

Konuyla ilgili bilgi veren Yeşilköy Mahalle Muhtarı Ahdettin Topan “Azap Gölü Sulak Alan Projesi belli oldu. Azap Gölü’nde yapılan sulak alan projesinin Milas Kapıkırı Mahallesinin örnek alındığını öğrendik. Öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Azap Gölü çevresinde seyir terasları ve gözlem noktaları oluşturulacak. Şu anda Azap Gölü’nde Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan tek bir seyir terası bulunuyor. Gölün etrafına 3 veya 4 tane daha seyir terası ve gözlem kulesi yapılacak. Bu arada yol güzergahında mahalle sakinlerimizin ürettikleri hediyelik eşyaları ve Azap  Gölünde günlük olarak avlanan balıklar için satış noktaları konulması planlanıyor. Bir yerde Kapıkırı Mahallesi benzeri bir projenin uygulanacağı bilgisi verildi. Azap Gölü’nün hemen yakınında Myus Kalesi de var. Her iki proje birlikte yürütülecek. Gelen yetkililer yapılacak çalışma ile ilgili mahallemizdeki bayanları Kapıkırı gezisi önerdiler. Ancak bizim en büyük sıkıntımız köyde genç nüfusun bulunmaması. Mahallemizde yaşayanların büyük çoğunluğu 40 yaşın üzerinde. Azap Gölü kenarında tezgah açıp bunu ekonomiye kazandıracak genç nüfusa ihtiyacımız var. 

Azap Gölü bu yörede Sarı balık olarak bilinen Sazan balığının yetiştiği en önemli sulak alanlardan birisi. Tarım ve Orman Bakanlığı bunun bilincinde olarak Göle her yıl Sazan Balık yavruları bırakıyor. Bu sene bırakılan balık sayısı yaklaşık 100 bin adet. Bu önemli bir rakam. Azap Gölü’nün  sulak alan ilan edilmesi çalışmaları nedeniyle 3 yıldır göl boştaydı. Proje ile birlikte köyümüzde bulunan Su Ürünleri Kooperatifi’ne kiralanacak. Gölde avlanacak balıkları Su Ürünleri Kooperatifi aracılığı ile pazarlayacağız. Bu da önemli bir ekonomik getiri sağlayacak ve mahallemizin ekonomisine katkı sağlayacak. Projenin hayata geçirilmesini büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi. İsmail Eravcı

- YeniSöke Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/7589748/azap-golu-kapikiri-ornegi-olacak