Gözlem ve atık toplama devam ediyor

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    

Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelinin gönüllü olarak başlattığı orman yangını gözleme ve cam atıklarını arazilerden toplanma çalışmasının devam ettiği bilgisi verildi. Yapılan çalışmada yaklaşık 50 kilograma yakın cam atığının toplandığı bilgisi verildi. Orman yangını gözlemi ve cam atıkların toplanma çalışmasının önümüzdeki günlerde de devam edeceği bilgisi verildi.

Geçtiğimiz Ekim ayında meydana gelen orman yangınında Söke’nin ciğerlerinin adeta tahrip edildiğini söyleyen Söke Tarım ve Orman Müdürü Zeki Berhuni “Hava sıcaklığı çok fazla. Bir de insanların dikkatsizliği buna eklenince orman yangınları da kaçınılmaz oluyor. Antalya’dan başlayıp Aydın’a kadar uzanan orman yangınları bizleri derinden üzdü. Her an yangın çıkabilir. Bundan dolayı istim üstündeyiz. Çiftçilerimize su depolayabilecekleri başta tankerler olmak üzere ilaç makinelerini su dolu tutarak hazır bekletmeleri konusundaki uyarımız sonrasında üreticilerimizin büyük bir çoğunluğunun buna uydukları görüldü. Bölgemizde çıkan orman yangınları anında müdahale edilerek geniş alana yayılması önlendi. Önce Tuzburgazı’nda arkasından Doğanbey’de daha sonra Sarıkemer Mahallesi’nde çıkan orman yangınları vatandaşların anında müdahalesiyle söndürüldü. Eğer su tankerleri ve ilaç makineleri su dolu hazır bekletilmeseydi yangınlara bu kadar çabuk müdahale edilmesi düşünülemezdi. Çiftçilerimiz gerçekten çok duyarlı davrandı.

Biz de Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak orman sahalarında yangın gözlemi çalışmasını sürdürüyoruz. Bu arada yol kenarlarında ve orman içinde gördüğümüz cam kırıklarını topluyoruz. Böylece yangın çıkma ihtimalini oldukça düşürmeye çalışıyoruz. Şu ana kadar Söke olarak iyi bir sınav verdik. İnşallah bundan sonra da bu şekilde devam ederiz” dedi. 

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/7594080/gozlem-ve-atik-toplama-devam-ediyor