TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Yaşar Çağbayır
Yaşar Çağbayır

Dünden devam

Bir pazar, Leo sergisini ziyarete geldi. Kornelya görünürlerde yoktu. 

-Alyanos, sana kötü bir haber vereceğim, metin ol...

-Nasıl?

-Kornelya, Laodikyalı bir meyhaneciye varıyormuş.

Alyanos, derileri sergilediği arabanın üzerine çöktü. Başını illerinin arasına aldı, gözlerini yere dikti. Bir süre sessiz, sus pus durdu. Adeta soluk almıyordu. Neden sonra, derin bir nefes ve ardından puflayarak:

-Bir şeyler döndüğünü sezer gibi olmuştum. Benimle oynaştı desene Kornelya... 

-Yapacak bir şey yok... Unut gitsin.

-Unutmak... Yapacak şeyler olmalı...

-Haftaya düğün eğlenceleri var... Papazdan randevu bile alınmış...

-Kornelya’yı görmeliyim, konuşmalıyım...

Alyanos, pazarın dağılmasına saatler olmasına rağmen sergisini topladı. Derileri demetledi, bağladı. Arabayı hazırladı. Hayvanı koşarak pazardan ayrıldı. 

Kent dışında, bir bahçe evinin önüne getirip katırı bağladı. Kilisede pazar ayini daha yeni başlamıştı. Kendisi, doğruca kiliseye koştu. Güya ayine katılmıştı. Sıralara göz gezdirerek Kornelya’nın gelip gelmediğini araştırmaya durdu. Sağ arka sıralarda yanız başına oturup papazın vaazını dinlediğini gördü. Ayaktaki dinleyicilerin arasından geçerek yanına vardı oturdu. Kornelya, önce irkildi, sonra yüzünde hoş bir gülümsemeye benzer gevşeme belirdi. Yavaşça “Hoş geldin Alyanos.” dedi.  Alyanos, pazar ayinini tebrik etti. Çıkınca kendisi ile konuşması gerektiğini fısıldadı. Olumlu cevap alınca bir parça rahatladı, göğsünün kabarması geçer gibi oldu, yatıştı... Hayallere daldı, Kornelya ile şu anda böyle bir sırada oturup papazın evlilik vaazlarını yapıyor olmasını hayal etti. Bu avunmasına yetti. Ayin bittiğinde Kornelya, kilise kapısından önden çıkıp yan sokaklardan birine saptı. Alyanos da o sokakla ileride birleşen diğer sokağa girdi. Sokakların birleştiği köşede Kornelya’yı kendisini beklerken buldu. 

-Duyduğum doğru mu Kornelya?

-Ne duydun ki... İnsan önce bir selam verir...

-Aklım başımda mi ki... Selam sabah edecek hâlde miyim?

-Ne olmuş ki?

-Leodikyalı biriyle evleniyormuşsun?

-Öyle sanıyorlar.

-Ne demek bu? 

-Bizimkiler, Tekfurun sözünü kıramadılar. Kabul ettiler. Ama ben dün, babamdan habersiz Tekfura çıktım. Böyle bir evliliği kabul edemeyeceğim, benim bir sevgilim olduğunu söyledim.

-Yani?

-Tekfur, bana hak verdi. Biraz da bu işe karıştığı için üzüldüğünü söyledi. Kendisine söylediklerimi, babama da aynen demem gerektiğini tembih ederek beni uğurladı.

-Baban ne diyor?

Devam edecek

- YeniSöke Gazetesi, Yaşar Çağbayır tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/7624384/yasar-cagbayir/teke-bicagi-namidiger-yatagan