Şu vahşeti görün

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    

Söke’ye bağlı Çavdar Mahallesi önceki dönem muhtarlarından İhsan Garagöz, Çavdar’da yaşanan çevre felaketine dikkat çekti. Maden ocakları nedeniyle doğanın büyük bir tahribata uğradığını söyleyen İhsan Garagöz, özellikle dere kenarlarında olan maden ocaklarının çevreye çok daha fazla zarar verdiğini söyledi.

Son yıllarda sayıları giderek artan maden ocakları atıklarını depolamak yerine açıkta bıraktıklarını dile getirerek durumun vahametini çektiği bir video ile gündeme getirdi. İhsan Garagöz yaptığı açıklamada “Binlerce yıldır insanların yaşam alanlarının başında gelen Beşparmak Dağları eteklerindeki maden ocakları çevreye büyük zarar vermeye başladı. Bunlardan birisi Kisir Çayı kolları üzerinde kuruldu. VatandaşlarI yaşanan bu vahşeti gelip görmeye davet ediyorum. Birileri para kazanma uğruna bizim yaşam kaynağımız olan Dağlara büyük zarar veriyor. Eski haline gelmesi çok zor. DSİ 21. Bölge Müdürlüğü Kisir Çayı’nın bir kolları olan bu dereler üzerinde denetim yapıyor mu? Yapmıyorsa  ihbar ediyorum, DSİ gelip durumu yakından görsün. Dere yatakları üzerine maden atığı topraklar doldurulup suyun yönü değiştirilmeye çalışılıyor. Dereler yok oluyor. Kisir Çayı kolları üzerinde bulunan bu maden ocağı dere yataklarını doldurmaya devam ediyor. Eğer geçtiğimiz günlerde Karadeniz bölgesindeki gibi şiddetli bir yağışa maruz kalırsak bundan en büyük zararı Kisir Mahallesi’nin göreceğini iddia ediyorum. dedi.

Dere yataklarında su birikintilerinin meydana geldiğini, bölge insanının böğet olarak adlandırdığı dere sularının, derelere aylarca akmasına neden olan böğetlerin maden atıkları ile doldurulduğunu söyleyen İhsan Garagöz “Artık Dere yataklarında suların biriktiği küçük birikintiler yok. Maden toprakları buraları doldurdu. Bundan dolayı su yolda bekleme yapmadan akıyor. Sular yolda bekleme yapmadığı için de daha şiddetli akacağı anlamına geliyor. Dere yataklarındaki maden atıkları çok yumuşak. Sel suları malzeme atıklarını Kisir Çayı vasıtasıyla Menderes nehrine kadar sürüklemiş durumda. Kisir Çayının rengi beyaza büründü. Dereler konusunda DSİ 21. Bölge Müdürlüğüne bir kez daha çağrı’da bulunuyoruz. Lütfen gelip son durumu bir görsünler. Derelerimiz yok oluyor” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/7740950/su-vahseti-gorun