Kuraklık desteği zeytin üreticisine de verilmelidir

YENİSÖKE-    Haber Merkezi    

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz kuraklık nedeniyle bu sezon zeytin üretiminin yüzde 70 zarar gördüğünü belirterek “Kuraklık nedeniyle zeytin ağaçları önce çiçek döktüler, ağacın başında kalan çiçeklerden meydana gelen meyveler de kuraklık nedeniyle çekirdek halinde. Özellikle kırsal alanlarda durum gerçekten vahim. Sulanan arazilerde kuraklıkla ilgili sorun bulunmuyor. Ancak sulanmayan kırsal alanlarda zeytin neredeyse yok. Durum geçtiğimiz yıldan daha kötü.

Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan buğday, arpa, yulaf gibi ürünlere dekar başına kuraklık desteği verileceğini açıklamıştı. %30 zarar gören arazilere dekarda 30 TL olarak belirlenen destek miktarı; %40 zarar gören arazilerde dekar başına 40 TL, %50 zarar gören arazilerde dekar başına 50 TL, %60 zarar gören arazilerde dekar başına 60 TL., yüzde 70 zarar gören arazilerde dekar başına 70 TL, yüzde 80 zarar gören arazilerde dekar başına 80 TL, yüzde 90 zarar gören arazilerde dekar başına 90 TL ve %100 zarar gören arazilerde de dekar başına 100 TL destek açıklamasında bulundu.

Bunun tüm tarım ürünlerine uygulanmasını istiyoruz. Zeytinci zor durumda. Şu anda kırsal alanlarda bulunan zeytin ağaçları kurumaya yüz tuttu. Ağacın başındaki zeytin çekirdek şeklinde. Çekirdek şeklindeki zeytinden yağ çıkmaz. Bu sene tam bir felaketi yaşıyoruz. Kuraklık desteği zeytin üreticisine de verilmelidir. Sadece kuraklık desteği değil, aynı zamanda zeytinyağı prim miktarı en az 5 Tl’ye çıkarılmalı, ayrıca mazot ve gübre desteği de dekar başına 100 TL’ye yükseltilmelidir” dedi.

TAŞINDIK

Mehmet İz, Söke Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin Bağarası yolu üzerindeki yeni binasına taşınmasıyla birlikte kendilerinin de Tren Garı karşısındaki ofislerini boşalttıklarını belirterek “Tariş Pamuk Kooperatifi ile birlikte bizim de yerimiz Bağarası yolu üzerindeki Tariş Pamuk Kooperatifi binasında. Tren Garı karşısındaki binada hiç kimse kalmadı. Bizi de yanından ayırmayan Söke Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanımız İsmail Özer’e teşekkür ediyorum. Bizim de yeni yerimiz Tariş’in yeni binasında” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/7752485/kuraklik-destegi-zeytin-ureticisine-de-verilmelidir