Yaban domuzları üretici ile ortak oldu

YENİSÖKE- Haber Merkezi

Son zamanlarda başta ayçiçeği olmak üzere pamuk ve zeytin gibi ürünlere yaban domuzlarının büyük zarar verdiği belirtildi. Özellikle ayçiçeği ekiminin fazla olduğu Söke Ovası’nda yaban domuzlarının ürüne verdiği zararın yer yer %20’lere kadar çıktığı iddia edildi.

Söke Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Mehmet İz son zamanlarda üreticilerin en büyük derdinin yaban domuzları olduğunu belirterek “Yaban domuzu popülasyonu bölgemizde oldukça arttı. son 1,5 yıllık zaman diliminde Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan kısıtlamalar, bu arada geçtiğimiz ekim ayında Yenidoğan Mahallesi yakınlarındaki atış poligonunda çıkan yangın, Ovacık yaylasına kadar olan geniş bir alanın yanmasıyla yaban domuzlarının beslenme alanları da azaldı. Dağlarda yeterli besini bulamayan yaban domuzları ovaya indiler. Söke Ovası’nda ürünlere yaban domuzu büyük zarar veriyor. Yaban domuzunun ürüne verdiği zarar yüzde 15 ile 20 arasında değişiyor. Yaban domuzları neredeyse bizimle ürünümüze ortak oldular. Önceki yıllarda yaban domuzu pamuğa zarar vermiyordu. Ancak son zamanlarda aç kalan yaban domuzları pamuk kozalarını yemeye başladılar. Yaban domuzları pamuk üreticisine de büyük zararlar veriyor” dedi.

Mehmet İz Söke Ovası’nda ayçiçeğinin geçtiğimiz yıllara göre çok daha fazla ekildiğini belirterek “Yaban domuzlarını ovaya çeken ürünlerden birisi de ayçiçeği. Ayçiçeği ürününe de büyük zarar veriyor. Bu arada Zeytinde yaban domuzlardan nasibini alıyor. Yaban domuzları şu günlerde çiftçiye en büyük zarar veren hayvanlardan birisi. Yaban domuzlarından üretim alanlarımızı korumak için ışıklandırma, gürültü ve benzeri önlemler alıyoruz. Ancak şu ana kadar aldığımız önlemler fazla işimize yaramadı. Işıklandırma yaptık, gürültü çıkaran aletler koyduk. Arazinin etrafını dikenli tellerle çevirme gibi tedbirler işe yaramaz oldu. Aç kalan yaban domuzları çiftçinin binbir emekle ürettiği ürünlere büyük zararlar veriyorlar. Yaban domuzu sürek avının yapılmasını istiyoruz. Bu konuda gerekirse Aydın Valiliği’nden izinleri biz alalım. Yaban domuz sayıları her geçen gün artıyor. Eğer bu artışı durduramazsak çiftçinin üretim yapması imkansız hale gelecek. Şu anda ürünümüzü yaban domuzları ile paylaşmak durumunda kalıyoruz. Bu konuda girişimlerimizi sürdüreceğiz” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/7918214/yaban-domuzlari-uretici-ile-ortak-oldu