TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Yaşar Çağbayır
Yaşar Çağbayır

Dünden devam

Kırmakla bitmez... Alp gazi komutanlar ona da bir çare düşünmüşlerdir herhâlde.. Germanların akıbeti onları da bulacaktır elbet.

GERMANLARDAN alınan ganimetler ve işe yarayacak malzemeler ocağın yanındaki ahırımsı yerde toplandı. Son gelen haberlerden öğrendim ki geçit açılmış. Demirkapan kayalar geçidin iki yanındaki sırtlara taşınmış. Öyle diyordu son gelen haberci Alp Karaca Ay Gazi Bey’e...

İki gündür kar yağıyor. Yerdeki kalınlığı diz boyunu geçti. Böyle devam ederse iki gün sonra adam boyunu bulur.

Üçüncü günü hava açtı. Kar kalınlığı da hatırı sayılır seviyeye ulaştı. 

Beş gün kadar hava açık gitti. Geceleri ayaz, gündüzleri keskin güneş... Gündüz eriyen kar, geceleri buz tutuyor. Ama yine de karın kalınlığı azaldı. İnsan ve hayvanların hareketleri nispeten kolaylaştı. 

Sıra Fransızlarda

AYASULUĞ’DAN yola çıkan Kral Sanluviz’in komutasındaki Frank ordusu Ulu Su vadisi boyunca ilerliyormuş. Öyle haber geldi Kızık Beli’nde görev yapan ulaktan. Frankların hangi yolu izleyecekleri bilinemediği için Alp Karaca Ay Gazi Bey, şimdilik bir tedbir almayı doğru bulmuyordu. Ama yanına gelip giden, girip çıkan beylerin, alpların ve diğer uluların gidiş yönlerine göre çok yönlü tedbirler düşünüldüğü anlaşılabiliyor. 

Frankların Antiyokya’dan Keyre Kalesi yolu ile gelmeleri de ihtimal dâhilinde tutuluyor. Ancak, gerekli ihtiyaç maddelerini sağlayabilmek için Leodikya ve Khonas’ı tercih etmeleri ihtimali daha ağır basıyor. Bu yüzden Pazar Han Yazısıyla çevre dağlardaki obaların alpları Keyre’ye uğramadan Babadağı eteklerinden Tantalos yolunu kontrol altına aldıkları gelen duyumlar arasında. Hatta Antiyokya önlerinde Ulu Su’yu geçmeye çalışan Frank öncüleri ile Türkmen gazileri savaşa tutuşmuşlar. Kalabalık Frank ordusu önünde tutunamayan Türkmen yiğitleri geri çekilmiş, dağlarda geceleyin yaktıkları ateşlerle düşmana gözdağı vermiş. 

Ulu Su’yun sağ yanını takip eden Frankların Leodikya istikametini tutturmaları üzerine diğer gaziler ocaklarının ne gibi çalışma yaptıklarını bilmiyorum. Ama gelip giden atlı ulaklardan ve ateş bacalarından edinilen bilgilere göre asıl savunma tedbirlerinin yoğunluk noktası Sarı Yazı Gaziler Ocağı ile bizim ocağa düşüyor. Sarı Yazı Gaziler Ocağından günde beş ila on arasında ulak gelip gidiyor.

Frankların Laodikya’da umduklarını bulamadığı haberini aldık. Bütün Urumlar, kenti boşaltmışlar Türkmenlerle birlikte dağlara çekilmişler. Frankların geçtikleri yerlerde Urumların mallarını gasp ettiklerini, evlerine girdiklerini kadınlara tecavüzlerde bulunduklarını duymuşlar. Bütün bunlara bir de bizim çaşıtların kışkırtmaları eklenince, kentler boşalmış. Zaten geçenlerde ben Khonas’tan geçerken aynı şeyi görmüştüm. Şehir bomboştu. Urumlar, Türkmenleri dindaşları olan Franklardan daha dost buluyorlar. Şurası gerçek ki bizden Urumlara hiçbir kötülük gelmedi. Hep onları kral ve tekfurlarına karşı koruduk. Sıkıştıklarında gittikçe ağırlaşan ve ödeyemez duruma geldikleri vergi borçlarını karşılıksız ödeyiverdik. Böylece hapislere düşmekten kurtuldular. Açlarını doyurduk, açıkta kalanlarını barındırdık, çıplaklarını giydirdik. Kendilerine düşman olan dindaşları ile başka bir dinden olan biz Türkmenlerin farkını anlamamalarına imkân yok.

Kenti boş bulan Frank Kralı Sanluviz küplere binmiş. Askerlerinin moral bulması için Leodikya ile Gök Buñar arasındaki düzlükte mola vermiş.          Devam edecek

- YeniSöke Gazetesi, Yaşar Çağbayır tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/7969853/yasar-cagbayir/teke-bicagi-namidiger-yatagan