TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Yaşar Çağbayır
Yaşar Çağbayır

Dünden devam

 Senyörlerle görüşmeler yapmış. Neler görüştükleri ya da nasıl hareket edecekleri konusunda benim bir bilgim yok. Tek anlayabildiğim, German şövalyelerinin yolunu takip edecek. Ancak bu kadar büyük bir ordunun ve ardındaki ağırlıklar ile hacı olmak için buralara kadar gelmiş bulunan sivil halkın bu dar geçidi aşması kolay olmaz gibi geliyor bana. Bizim gazilerin ne gibi tedbirler aldıklarını da şimdilik bilmiyorum.

Yatsı namazını kalabalık bir gazi topluluğu ile eda ettikten sonra bir aşır ve ardından salavatlar getirerek gazilerimizin muzaffer olması için uzunca bir duada bulundum. Mescidin içi ve dışı aminlerle inledi. Zafer için Allah’ın yardım elini uzatacağının bilincinde olmalarını tembihle kendilerine selametler diledim.

Cemaat dağılırken sakçı, Alp Karaca Ay Gazi Bey’in beni görmek istediğini söyledi. Buyruğa uyup huzuruna vardım. Yanında alpkızlarbaşı Gökçe vardı. Selam verip saygılarımı sundum. Söze kestirmeden girdi. 

-Yarın, Frank Kralı Sanluviz kalabalık ordusuyla Gökbuñar yoluyla Kapız Geçidinden Çukuralan ve Kızık Beline doğru ilerleyeceği anlaşılıyor. Say ki yarın küçük kıyamet kopacak. Bu kıyamete bizim hazır olmamız kadar bazı görevleri hakkıyla yerine getirmemiz gereği ortadadır. Şimdi alpkızların da bu kıyamette bir takım görevleri var. Bunların işlerini hakkıyla yapabilmeleri için görev yapacakları yere salimen ulaşmaları gerekiyor. Sen obalar arasında çok dolaştın. Bu yaylaların, dağların geçilebilecek yerlerini iyi bilirsin. Biraz sonra yola çıkacaksınız. Yanına alacağın birkaç molla ile birlikte alpkızları Khonas Dağının gün batımı yakasındaki Ulu Çukur ve az ötesindeki Dik Oyuk vadilerinin üzerine götüreceksin. Diğer talimatlar kendilerine verilmiştir. Sizin göreviniz kızlarımızı ve yanlarında taşıdıkları gerekli malzemeye zarar gelmeden dediğim tepelere ulaştırmakta yardımcı olmak. Size ve arkadaşlarınıza yedekleri ile birlikte atlar hazırlanmıştır. Haydi gazanız mübarek ola.

Söylenen yerleri avcumun içi gibi biliyordum. Ancak birkaç gün önce yağan yoğun kar bazı geçitleri kapatmış olabilir. Çok geçmeden alpkızlar ve biz beş molla yedeklerimizde birer at ile yola çıktık. Alpkızların binek ve yedek atlarından başka dört yüklü katırları vardı. Katırlardan ikisinin yükleri ıslanmasın diye yağlı tulumlara konulmuş ve üzerleri de keçe ile kaplanmıştı. Bu yüklerde neler bulunduğu, nerede ve nasıl kullanılacağı bizce malum değildi. Bize verilen görev sadece bunların Ulu Çukur ve Dik Oyuk tepelerine kadar salimen götürülmelerinden ibaretti. Alpkızlar yük hayvanlarına o kadar ihtimam gösteriyorlardı ki sanırsın kundakta bebek taşıyorlar. Biz erkekler olsak, hoyratça hareket ederdik. Söğüt ve Erikli alanı geçtik, rüzgârın acı soğuğuna rağmen karın eriyip yufkalaştığı sırtları tercih ederek Kartal gerisinden dolaşarak Ulu Çukur boğazını tersten aşarak tepeye vardık. Alpkızlardan birkaçı iki katırı burada alıkoydu. Diğerleri ile daha zorlu yolu olan Dik Oyuk yamacına doğru tırmanmaya çalıştık. Karşı Baba Dağı’ndan esen rüzgâr iliğimize işlemeye başladı. Özen gösterilen yük kar yığınlarının üzerine atılan birkaç kat keçe üzerine indirildi. Üzeri yine dikkatle keçelerle örtüldü. Diğer katırdaki yük meğerse çadır malzemesi imiş. Alpkızlar hemencecik oraya iki çadır kurdular. Küçük olan birine biz üç molla, büyükçe olan diğerine de alpkızlar yerleşti. Tabii ki üzerine titredikleri iki çuval yük de yine itina ile kendi çadırlarına taşındı. Gün karşı Baba Bağı’nın ardından yerini buzlu havaya teslim ederek inmeye davrandığı sırada biz çadırlarımıza yerleşmiş dinlenmeye ve ısınmaya durmuştuk.   Devam edecek

- YeniSöke Gazetesi, Yaşar Çağbayır tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/7975661/yasar-cagbayir/teke-bicagi-namidiger-yatagan