Gebe ve emziren anneler Covid aşısı olsunlar

YENİSÖKE- Haber Merkezi

2 yıldır sadece ülkemizde değil, Dünyayı da sarsan Covid-19 virüsünü önlemenin en önemli yollarından birisinin aşı olduğunu söyleyen Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy Söke’de de hamilelerin aşılanmaya başladığını söyledi.

   Hamile emziren bayanları Covid-19 aşısı olmaya davet eden Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy “Covid-19, ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Gebelik dönemindeki bazı fizyolojik değişimler gebeleri enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirmektedir. Gebelik döneminde Covid-19 semptom ve bulguları gebe olmayan hastalardan farklı değildir. 

COVİD ANNE 

ÖLÜMLERİNİN BİRİNCİ NEDENİ  

Covid-19 gebelerde gebe olmayanlara göre daha ağır seyretmekte ve daha fazla ölümle sonuçlanmaktadır, birçok ülkede Covid-19 anne ölümlerinin birinci nedeni haline gelmiştir. Covid-19 geçiren gebelerde erken doğum, erken membran rüptürü, ıntrauterin gelişme geriliği, düşük ve preeklampsi gibi komplikasyonlarda artış saptanmaktadır.  Ayrıca Covid-19 geçiren gebelerde, anne ölümleri ve yoğun bakıma yatışta belirgin artış olduğu gösterilmiştir.

GEBELERE AŞI UYGULAMASI 

TAVSİYESİ  

     Gebelikte inaktif ve mRNA Covid-19 aşısının uygulanmasına ilişkin veriler incelendiğinde gebelere aşı uygulanması tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmalarda aşılamanın gebelerin düşük riskini artırmadığı yönünde bilgiler yayımlanmıştır. 92.000 gebede, düşük oranının, Covid-19 aşısı olanlarda aşı olmayanlardan daha yüksek olmadığı belirlenmiştir. Bir başka çalışmada gebelikten hemen önce veya ilk 20 haftada mRNA aşısı yapılmış 2456 gebede düşük riskinde artış görülmemiştir.

CİDDİ BİR YAN ETKİSİ YOK

 Son dönemde geliştirilmiş olan mRNA aşılarının CDC tarafından yayımlanan 139. 000 gebeyi kapsayan çalışmada da bu aşıların gebelerde etkili olduğu; anne, fetüs ve yenidoğan üzerine ciddi bir yan etkisinin olmadığı gösterilmiştir. ABD’de Covid-19 mRNA aşısı uygulanmış ve doğum yapmış 827 gebenin verileri incelendiğinde aşıların düşük, ölü doğum, konjenital anomali, bebeğin gelişimi, erken doğum, ölü doğum veya yenidoğan ölümü başta olmak üzere herhangi bir soruna yol açmadığı görülmüştür. İnaktif aşılarda gebelik döneminde güvenle kullanılan ve etkili aşılardır.

Gebelikte aşılama, enfeksiyona yakalanma riskini azaltır. Gebelerde inaktif aşı ve mRNA aşıların yan etkileri toplumun diğer bireylerinden farklı değildir. Ayrıca annedeki antikorların yeni doğanda SARS-CoV-2’ye karşı pasif bağışıklık sağlamak üzere plasentadan ve anne sütüne geçtiği de gösterilmiştir. Aşılar gebelik öncesinde ve gebeliğin başlangıcından itibaren her dönemde uygulanabilir” dedi. 

- YeniSöke Gazetesi, Sağlık bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8005126/gebe-ve-emziren-anneler-covid-asisi-olsunlar