TEKE BIÇAĞI Namıdiğer Yatağan

Yaşar Çağbayır
Yaşar Çağbayır

Dünden devam

 Bu iş iyi planlanmış ve uygulanmış görünüyor.

Bir ara Ayaz Seniri’ndeki yüksek tepeden Kızıl Yazı nihayetine baktığımda yazının kuz yanındaki ucunun tamamen ayna ile kaplanmış gibi parıldadığını gördüm. Frank askerlerinin ve atlarının demir zırhları kuşluk güneşi altında parıltılar saçıyor. Sanluviz kralının ordusunun kalabalığından dehşete düştüm. Bu ordu bu çevrede bir tek Türkmen bırakmadan kırıp geçirebilir diye içime bir korku düştü. Ayaz Seniri’nden gün doğusuna yöneldik. Yazıya doğru indiğimizde, bizden önce buralardaki suların da aynı şekilde sarımsakladığını gördük. Pazar Han ovasındaki su kaynakları, göletler hatta bataklıklar bile çürük sarımsak topakları ile dolu. Demek ki Alp Gazi Ocakları birlik olmuşlar, hep aynı düzeni kurmuşlar. Biz daha sonra yukarılara Kefe altından Kaysariya sırtlarına yöneldik. Gördüğümüz, bulduğumuz bütün sulara torbalarımızdaki sarımsaklar bitene kadar attık. Öğeye doğru Tersa Çayırı sırtlarına vardığımızda Kral Sanluviz’in ordusunun Pazar Han civarında ilerlemekte olduğunu gördüm. Batıya doğru yol aldık. Maksadımız Alp Karaca Ay Gazi Bey ocağına giden yola ulaşmaktı. Yukarı düzlükle aşağı düzlüğü ayıran yamacın dibinden geçerken karşıdan bir grup alp eren geldi. Sayıları ellinin üzerinde idi. Bir yere acilen ulaşmak istiyorlardı sanki...

Alçiçek Hatun’la başlarındaki çavuş selamlaşıp tanıştılar. Alpkızlarbaşına geldikleri yerlerde Frank silahşörlerine rastlayıp rastlamadığımızı sordular. Alçiçek Hatun:

-Hayır, görmedik.

-Nereye kadar ilerlediniz?

-Kaysariya yakınındaki Töngel deresinden döndük. Töngel’i başkaları ilaçlamış. Bizim de sarımsaklarımız bitmek üzereydi. Dönüşte Manastır altındaki sulara da bıraktık. Manastır’ın suyuna herhangi bir şey yapmadık.

-Yerli Urumlarla karşılaştınız mı?

-Hayır, yalnız manastır çevresinde kalabalık bir topluluk vardı. Sanırım Kaysariya’daki Urumlar oraya çekilmiş.

-Siz, nereden... Buralarda bizim için tehlike söz konusu mu?

-Biz Söğüt yaylağından Serçe Gözü’ne indik. Frankların ne yaptığını ve ne yapmak istediklerini anlamak maksadıyla. Onlar harekete geçtiklerinde biz de Ayaz Seniri’ne yöneldik. Kral ve ordusu Senir yamaçlarının yazı ile birleştiği yerden Pazar Han’a doğru ilerlerken ordudan ayrılan elli almış kişilik bir şövalye grubu bizim bulunduğumuz yere doğru hareket etti. Maksatları bu çevredeki Türkmen obalarından veya Urum köylerinden yiyecek aparmak olmalı. Veya zehirlenmemiş su kaynağı... Sizin sulara bıraktığınız çürük sarımsak topaklarını zehir sandıkları için suları içmekten çekiniyorlar. Senir gün doğusunda gizlendik. Bir kısım alp ileri gitti Ak Dere kıyısında Frank şövalyelerinin kendilerini görmesini sağladılar. Şövalyeler bütünüyle bu arkadaşlarımıza mızraklarını uzatarak saldırdılar. Tamamı sırtı aşınca biz arkadan tekbirlerle hücuma kalktık. Bu sırada Ak Dere kıyısındaki alplar da yaylarına davrandılar, ok yağmuruna tuttular... Dereyi geçmelerine izin vermediler. Biz de arkadan yetiştik... Tamamını kırdık. Zırhlarını ve ganimet sayılabilecek neleri varsa yağmaladık, cesetlerini çakallara terk ettik. Ayaz Seniri yoluyla buraya çıktık. Belki Kefe taraflarına da aynı şekilde talana gelen olur diye devriye geziyoruz. 

-Gazanız mübarek olsun...

-Sizin de işiniz kut bulsun.

-Bizim için bir tehlike söz konusu mu?

-Başka grup görmedik, ama dikkatli olmakta yarar var.

DEVAM EDECEK

- YeniSöke Gazetesi, Yaşar Çağbayır tarafından kaleme alındı
https://yenisokegazetesi.com/makale/8055945/yasar-cagbayir/teke-bicagi-namidiger-yatagan