Tariş olmasaydı pamuk 7 lirayı geçmezdi

131 no’lu Söke Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi en eski ortaklarından Nihat Rebiş, bugün kütlü pamuğun 12-13 TL arasında satıyorlarsa bunun en büyük sebebinin Tariş olduğunu belirterek, üreticinin kooperatifin değerini iyi bilmesi gerektiğini söyledi.

TARİŞ OLMASA PAMUK 7 TL’YE SATILIRDI

Kooperatif’in 213 Nolu en eski ortaklarından biri olduğunu söyleyen Nihat Rebiş “Babam Mehmet Rebiş Söke Tariş’in kurucu ortaklarından biridir. Tariş bugün üreticinin sigortasıdır. Piyasada pamuk bugün 12-13 TL.’ye gidiyorsa buna Tariş’e borçluyuz. Tariş’in pamuk alamadığı dönemlerde üretici piyasa koşullarında adeta ezilmişti. 131 no’lu Söke Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi başkanlığına İsmail Özer’in gelmesinden sonra Tariş’de yeni bir atılım başladı. Özellikle açıkladığı pamuk alım politikaları ve aldığı kararlar ile Tariş tekrar ayağa kalktı. Bugün pamuğumuzu 12-13 TL’ye satıyorsak bunu Tariş’e borçluyuz. Üreticilerimizin şunu bilmesinde fayda var. Bugün Tariş pamuk alımı yapmasaydı pamuğun piyasadaki değeri 7 TL’yi geçmezdi. Tariş ortak olsun ya da olmasın üreticinin cebine kilogramda en az 4 TL para koymuştur. Bunun bilincinde olmalıyız” dedi.

HER ŞEY TIKIR TIKIR

Tariş Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nde yapılan tüm çalışmaların üreticinin lehine olduğuna dikkat çeken Nihat Rebiş “Burada her şey tıkır tıkır yürüyor. Çalışanlar üreticiye en iyi hizmeti vermek için tüm gayretlerini gösteriyorlar. Geçen gün Tariş’e ayçiçeği getirdim. Çalışanlar römorkun kapaklarını kendileri açtı, boşalttılar ve daha sonra yine kendileri kapattılar. Üreticiyi baş tacı tutan bir yönetim var. Tariş üretici ile el ele verip ürünü en iyi şekilde değerlendiriyor. Söke’de bir Kooperatifin olduğunu bizlere en iyi şekilde hissettiriyor” dedi.

YENİ KURULAN TESİS BİZİ RAHATLATTI

Bağarası yolu üzerinde yeni kurulan tesislerin üretici olarak kendilerini çok rahatlattığını dile getiren Nihat Rebiş “Geçmiş yıllarda Tariş’e pamuk vermek için günlerce kuyrukta beklerdik. Binbir güçlükle pamuğu teslim ettikten sonra havale geldi, gelmedi diye ürünün parasını almak için yine beklemek durumunda kalırdık. Şimdi ürünümüzü anında teslim ediyoruz, paramızı da anında alıyoruz. Her şey üreticinin isteğine göre ayarlanmış durumda. Tariş’te 8 ziraat mühendisi var. Bu mühendisler hafta sonu bile sahada gelip bize yardımcı oluyorlar. Bir Kooperatif üretici için ne yapması gerekiyorsa, bunu fazlasıyla yerine getiriyorlar. Biz Tariş 131 no’lu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi başkanı İsmail Özer ve yönetiminden son derece müteşekkiriz. İyiki Tariş var. Yoksa bugün pamuğu 12 TL’den değil, 7 TL’den satardık. Ben üreticinin Bunun bilincinde olmasını istiyorum. Tarişi desteklemek tüm üreticilerin görevi olmalıdır” dedi. 

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8070780/taris-olmasaydi-pamuk-7-lirayi-gecmezdi