Hasat bitti ama desteklemeler açıklanmadı

YENİSÖKE- Haber Merkezi

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, 2021 yılında zeytin hasatı hariç tüm ürünlerde hasadın sona erdiğini belirterek, ancak desteklemelerin henüz açıklanmadığını söyledi. Mustafa Tanyeri bir an önce 2021 üretim yılı tarımsal desteklemelerin açıklanmasını istediklerini belirterek, pamukta 1.5 TL, zeytinyağında 3 TL ve ayçiçeğinde 75 kuruş destekleme istediklerini söyledi.

Mustafa Tanyeri konuyla ilgili yaptığı açıklamada “2021 yılı üretim sezonu sonuna geldik ama desteklemeleri açıklanmadı. Biz üretici olarak tarımsal desteklerinin üretim yılı başında açıklanmasını istiyoruz. Geçtiğimiz yıllarda ekim sezonu başlamadan tarımsal destekler açıklanıyordu. Son 3-4 yıldır tarımsal destekler hasat sonuna bırakıldı. Bu sene de desteklemeler hasat sonuna kaldı. Şu anda sadece zeytin hasadı devam ediyor, diğer ürünlerde hasat sona erdi ama nedense desteklemeler açıklanmadı. Üretici açıklanan desteklere göre hangi ürünü ekip ekmeyeceğine karar vermelidir. Ancak bir türlü bu olay gerçekleşmedi.” dedi.

Bu sene pamukta, buğdayda, ayçiçeğinde fiyatların iyi olduğunu söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri “Ancak girdi maliyetlerimiz 1 yıl önceye göre çok daha fazla arttığını görüyoruz. Gübre fiyatları olsun, mazot fiyatları olsun, zirai ilaç ve tohum fiyatları %50 ile %300 arasında bir artış gösterdi. 2020 yılında kilosu 2 lira 30 kuruş olan üre gübresinin fiyatı şu anda 9 lira 70 kuruş. Bu rakam üretim yılı başında 3.5 TL. idi. Gübrede fiyat artışı yüzde 300’e ulaştı. Aynı şekilde zirai ilaç da, mazotta ve tohumda artışlar devam ediyor. 9 lira 70 kuruş olan gübrenin fiyatı önümüzdeki yıl ne kadar olacak bilmiyoruz. Fiyatlar 2021 yılındaki gibi yükselirse gübrenin fiyatı en az 15 TL olacaktır. 1 kilogram gübreye 15 TL verip de toprağa atacak olan üretici yok. Ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Gübre fiyatlarındaki bu fahiş artış üretimin önünde büyük engellerden biridir” dedi.

Mustafa Tanyeri, Bakanlığın  tarımsal destek miktarlarını bir an önce açıklamasını beklediklerini belirterek “Pamuk primi en az 1,5 TL, zeytinyağı primi 3 TL, ayçiçeği primi 75 kuruş olmalı ve diğer destekler de buna göre belirlenmelidir. Bu arada zeytin ve zeytinyağı desteklemeleri tekrar gözden geçirilmelidir. Üreticilerimizin büyük çoğunluğu Zeytinini yağ çıkartmadan dane olarak satıyor. Ancak sattığı zeytinin primini alamıyor. Bunun için öncelikli olarak yemeklik zeytinin yanı sıra tane zeytine de prim verilmelidir. Vatandaş zeytininden yağ çıkartıp, zeytinyağına destek primi alıyorsa, dane olarak sattığı zeytinin primini de almalıdır. Böyle destekleme üretime yapılan desteklemedir. 

Maliyetler üretimin önündeki en büyük engel haline geldi. Bu şartlarda sürdürülebilir bir üretimden söz edemeyiz. Geçen yıl 2 lira 30 kuruşa aldığımız gübreyi 9 lira 70 kuruşa alıyoruz. Geçen sene pamuk fiyatları 5 ile 6 TL arasında borsada işlem görüyordu. Bu sene 11 TL. ile 12 TL. arasında işlem görüyor. Pamuk fiyatları %100 artmış ama gübre fiyatları yüzde 300 artmıştır. Bunun bilinmesinde fayda var” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin mazot ve gübre desteklerinde gübre desteğinin %100 artırılacağını söylediğini dikkat çeken Mustafa Tanyeri “Dekarda bize 8 TL gübre desteği veriliyor. Bu 16 TL’ye çıkacak, ancak artan gübre fiyatlarına baktığımızda bu desteğin oldukça yetersiz kalacağını söyleyebilirim. Mutlak şekilde desteklemeler ürün ekilmeden önce belirlenmelidir” dedi. 

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8206702/hasat-bitti-ama-desteklemeler-aciklanmadi