DSİ’de su planlaması toplantısı

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, kurak bir sezonun devam ettiğini belirterek üreticileri sezon planlamasıyapmaları gerektiği uyarısında bulundu. Önceki gün DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nde yapılan toplantıya katıldıklarını dile getiren Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, Menderes Havzası’nın 4 renge belirlendiğini ve buna göre su verilmesinin planlandığını söyledi.

Menderes Havzası’nda en geniş ovanın Söke Ovası olduğunu belirten Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri, “DSİ’ nin aldığı kararlar doğrudan bizleri etkiliyor. Söke Ovası yaklaşık 360 bin dekar bir araziye sahip ve bu arazinin tamamı sulu tarıma açık. Yaşanan kuraklıkta ve taşkınlarda en fazla etkilenen Söke üreticisi oluyor. 2022 yılında kuraklık 2021 yılından daha fazla olacak gibi gözüküyor. DSİ planlama çalışmalarına başladı. Geçtiğimiz Salı günü DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nde toplantı yaptık. Toplantıda önümüzdeki yıl tarımsal sulamanın planlaması ile ilgili değerlendirme yapıldı. DSİ ile yapılan toplantı sonucunda 2022 yılı sulama planı yapılması kararlaştırıldı. Bu plan kapsamında Aydın Ovası 4 renk olarak belirlenecek. Eğer 15 Ocak’a kadar istenen miktarda barajlarda su birikmez ise noter huzurunda kura çekimi yapılacak, Yapılan kura çekimi sonrasında birinci çıkan renge %100 su, 2 çıkan renge %50 su, 3 çıkan renge yüzde 25 su verilecek. 4. renge ise hiç su verilmeyecek. Bu kapsamda 2022 yılı sulama döneminde üreticilere su verilmeye çalışılacak.

Eğer 15 Ocak’a kadar istenen miktarda barajlarda su birikirse DSİ tarafından su planlaması tekrar yapılacak” dedi.

Mustafa Tanyeri, üreticileri uyararak, “Söke Ovası’nın yüzde atmışı kiracılar tarafından işleniyor. Bunun için tarla kiralamak isteyen üreticilerimiz bu durumu göz önüne alarak tedbirlerinin ona göre alsınlar. Yeterli su olmayacağı için pamuk ekimi de tehlikeye girecektir. Özellikle renk uygulaması kapsamında büyük bir kuraklık krizi yaşanacak. Sıkıntı her geçen gün büyüyor, üreticilerimizi uyarıyorum şu anda görünen en iyi şey buğday üretimidir. Üreticilerimizi zaman geçirmeden arazilerine buğday ekmeye davet ediyorum. Yoksa arazilerin boş kalma riski de var. Söke Ovası’nda tarla kiralayan üreticilerimizin su durumunu göz önüne alarak hareket etmeleri menfaatlerine olacaktır. Şu anda tüm planlar varsayım üzerine yapılıyor. DSİ 15 Ocak’a kadar yağış miktarına bakacak, önümüzde 2 aylık bir süre var ve bu 2 aylık sürede nasıl bir durumla karşılaşacağımız belli değil. Sıkıntı yaşamamak için tedbirimizi almak zorundayız. Bu toplantı hafta sonu yapılacaktı ancak DSİ yetkilileri ile ben bizzat görüştüm ve toplantının öne alınmasını istedim. Bundan dolayı toplantı Salı günü yapıldı” dedi. 

- YeniSöke Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8300944/dside-su-planlamasi-toplantisi