Pamuk olmazsa ayçiçeği

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

2021 yılında devam eden kuraklık nedeniyle üretici 2022 yılında ne ekeceği konusunda kararsızlığını sürdürüyor.  Yeterli suyun barajlarda toplanmaması durumunda pamuk yerine ayçiçeği ekileceği belirtildi. 2021 yılında ayçiçeği fiyatının 6 TL’nin üzerinde satılması nedeniyle üreticinin pamuk sonrası ikinci tercihinin ayçiçeği olacağı bilgisi verildi.

Söke Ziraat Odası önceki dönem yönetim kurulu başkan yardımcılarından Muzaffer Kovancı, kuraklığın en büyük sıkıntı olarak önlerinde durduğunu belirterek, “Söke Ovası’nda pamuk hasadı tamamlandı. Üreticiler buğday ekimine başladı. Şu anda üreticiler büyük bir hızla buğday ekimlerini gerçekleştiriyor. Ben de arazilerimin bir kısmını buğday ekeceğim. 300 dekarın üzerinde bir buğday ekimi planlıyorum” dedi.

Kasım ayının da kurak geçtiğini dile getiren Muzaffer Kovancı, “Bölgemizde yağışlar Aralık ayının ortalarında başlayıp, Ocak-Şubat aylarında da devam ediyor. En fazla bu dönemde yağış alıyoruz. Endişeliyiz, ancak Ocak ve Şubat aylarında fazla yağmur yağacağı umudumuz var. Geçmiş yıllardaki yağış haritasına baktığımızda en fazla yağış Ocak ve Şubat aylarında meydana gelmiş. Ben 2022 yılı Ocak ve Şubat aylarında meydana gelecek olan yağışlarla barajlarda gerekli suyun toplanacağını tahmin ediyorum. Eğer barajlarda tarımsal sulamaya yetecek su birikirse üreticinin tercihi pamuk olacaktır. Ama beklediğimiz yağışları alamadığımız takdirde alternatif ürün arayışımız sürecek. Bize şu anda en yakın ürün ayçiçeği gibi gözüküyor. Bu sene ayçiçeğinde hem verim iyiydi, hem de fiyatlar. Üretici ikinci ürün olmasına rağmen ayçiçeğinden iyi verim aldı. Ayçiçeğinden çok da şikayet eden üretici olmadı.

Nisan ayında barajlarda yeterli su birikmez ve DSİ pamuğa su veremeyecek olursa ayçiçeği ekecek. Birinci ürün ayçiçeği 2. ürün ayçiçeğine göre daha iyi ürün verecektir. Üretici Nisan Ayı’nda barajlardaki su durumuna göre karar verecek. Ayçiçeği su vermeden de oluyor. Bu sene ayçiçeği ekilen arazilere su verilmedi. Bundan dolayı birinci tercihimiz pamuk olacak ama 2. tercihimizde ayçiçeği olacak” dedi

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8304867/pamuk-olmazsa-aycicegi