SİZDAĞ’dan ‘Öğretmenler Günü’ yürüyüşü

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke İzcilik ve Dağcılık Spor Kulübü, her hafta düzenli olarak gerçekleştirdikleri doğa yürüyüşlerine bir yenisini daha ekledi.  SİZDAĞ üyeleri, yarın kutlanacak olan 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinlikleri dolayısıyla Güllübahçe’den başlattıkları yürüyüşlerinde Priene Antik Kenti’ni gezdi. Z yoluna doğru dik çıkış yapılarak bölgenin tarihi dokusu açısından önemi tekrar dile getirildi.

Gazeteniz Yenisöke İmtiyaz Sahibi Hasan Hüseyin Yavaşoğlu ve Muhabiri Meryem Yavaşoğlu’nun da katıldığı yürüyüşte katılımcılar, öz çekimler yaparak doğadaki anlarını ölümsüzleştirmeyi ihmal etmedi.

Söke Ovası’nın eşsiz manzarası eşliğinde gerçekleşen yürüyüşte kaya geçişi sırasında dikkatli olarak sürdürdü. Z Yolu tamamlandıktan sonra Akropolis Kalesi sonrası mola veren katılımcılar, doğanın muhteşem manzarası karşısında yemek yedi. Kapaklı’ya doğru toprak yoldan çıkışlar inişler yapılarak yürüyüş tamamlandı. Yürüyüş sonrası köy kahvesinde çay içen katılımcılar, parkurun yorgunluğunu üzerlerinden atarak yola koyuldu.

Doğa etkinliğinin tarihte önemli bir yeri olan ve M.Ö. 6. yüzyılda kurulan İyon şehrinde gerçekleştirmenin bölgenin önemi açısından dikkat çekici olduğunu belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı,   çoğunluğu öğretmenlerden oluşan grubun antik tiyatroda türkülerle etkinliği zenginleştirdiklerini söyledi.

SİZDAĞ’dan Erdal Oral yürüyüş sonrası yaptığı açıklamada, “SİZDAĞ grubumuzun etkinliği olan Z yolu - kapaklı yürüyüşüne katılan 55 doğasever arkadaş ile Prien harabelerini gezdik. Daha sonra Z yoluna doğru dik çıkış yaptık. Kaya geçişi sırasında dikkatli olarak Z yolunu tamamlayarak Akropolis Kalesi’ni geçip yemek alanımıza geldik. Ateş yakıp, sucuklarımızı pişirdik, çaylarımızı içtik. Kapaklıya doğru toprak yoldan çıkışlar inişler yaparak saat 15.00’te yürüyüşümüzü sorunsuz bir biçimde bitirdik. Bu güzel etkinliği bizimle paylaşan tüm katılımcılara teşekkür ederiz” diye konuştu.  

- YeniSöke Gazetesi, Spor bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8322116/sizdagdan-ogretmenler-gunu-yuruyusu