Öğrencilere trafik kuralları eğitimi veriliyor

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen “Çocuk Trafik Dedektifleri” projesi kapsamında okullarda yürütülen çalışmalara Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney de katıldı. Ümit Hüseyin Güney, dün saat 11.30’da Söke Atatürk Ortaokulu’nda trafik eğitimi çalışmalarına katılım sağladı.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney İlçe Emniyet Müdürü Fatih Demiralp, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Jandarma Komutanlığı yetkililerinin de hazır bulunduğu etkinlikte, İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Bürosu tarafından öğrencilere trafik kuralları ile ilgili bilgilendirmede bulunuldu. Trafik polisleri, öğrencilere öncelikli olarak trafik kuralları hakkında bilgilendirdi.

Öğrencilere trafik nedir, yaya nedir, yolcu nedir, sürücü nedir? gibi kavramlar üzerinde bilgiler verildi. Öğrencilere yaya geçitlerini kullanmaları istenirken, okula gelip giderken kaldırımlardan yürümeleri gerektiği söylendi. Araç içinde öğrencilerden arka koltuklara oturmaları tavsiye edilirken, gürültü yapmamaları da istendi.

Öğrencilere, anne-babalarının araç kullanırken yapmaları gereken hareketler konusunda da bilgiler verilerek, “Öncelikli olarak babanız veya anneniz aracın sürücü koltuğuna oturmuşsa emniyet kemeri takmasını söyleyin. Emniyet kemeri takmadan aracı hareket ettirmesine izin vermeyin. Trafik ışıklarında kırmızı ışık yanarken geçmemeleri konusunda uyarın. Bu arada yolda giderken cep telefonları ile konuşmalarına izin vermeyin. Konuşmaları çok önemli ise aracı müsait bir yere çekip orada konuşmasını sağlayın” dediler.

Söke İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Denetleme Büro Amir Vekili Gökhan Aktaş, öğrencilere, “Anne babamız kurallara uymazsa onlara ceza verin. Örneğin emniyet kemeri takmadığında 20 lira isteyin. Kırmızı ışık ihlali yaptılarsa 20 lira daha ceza kesin ve parayı hemen isteyin. Yine araç kullanırken telefon ile konuşuyorlarsa yine 20 lira ceza kesin ve parayı peşin alın. Bu paralar sizin harçlığınız olsun. Biz kırmızı ışık ihlali, sürüş anında cep telefonu ile konuşma ve emniyet kemeri takmadıkları zaman toplam 936 lira ceza yazıyoruz. Sizlerden ailenizi trafik kurallarına uymaları konusunda uyarı yapmanızı istiyoruz. Sizler bizim Aile içindeki trafik dedektiflerimisiniz” dedi.

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, projenin önemli olduğunu belirterek “Burada arkadaşlarımız gerçekten çok güzel bir sunum yaptılar. Öğrencilerimiz aynı güzellikte karşılık verdiler. Trafikte kurallara uymak önemli. Trafik kurallarını alışkanlık haline getirmeliyiz. Emniyet kemeri takmadan aracı çalıştırmayalım. Kırmızı ışık ihlali yapmayalım. En önemlisi de araç sürüş anında cep telefonu ile konuşmayalım. Trafikte kuralları uyarsak kaza oranı da azalacaktır” dedi.

Daha sonra Kaymakam Ümit Hüseyin Güney ve beraberindekiler öğrencilere “Bi Hareketine Bakar Hayat” logolu kalemlikler hediye ettiler.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8326494/ogrencilere-trafik-kurallari-egitimi-veriliyor