Renk uygulamasında geri adım

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde Aydın’daki Ziraat Odası başkanları ve mahalle muhtarları ile yaptığı toplantıda, 2022 yılında tarımsal sulamada dört renk uygulamasına geçmeyi planladığını açıklamıştı.

DSİ 21. Bölge Müdürlüğü dört renk uygulamasına göre; 15 Ocak’a kadar barajlarda biriken suya göre renk uygulaması yapacağını açıklamıştı. Barajlarda 15 Ocak tarihinde ovanın yüzde 25’ine yetecek kadar su toplanması halinde 1. renge, % 50’yi yetecek kadar su toplanması halinde 2. renge,  %75’ini yetecek kadar su toplanması halinde 3. renge su verileceği şeklinde planlamasının olduğunu açıklamıştı.

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, dün Gazeteniz YeniSöke’ye yaptığı açıklamada, DSİ’nin bu uygulamadan vazgeçtiğini söyledi. Sağel açıklamasında, “Pazartesi günü Aydın’da Valimiz Hüseyin Aksoy başkanlığında DSİ 21. Bölge Müdürlüğü yetkilileri ile bir toplantı yaptık. Toplantıya Aydın Ticaret Borsası başkanımız da katıldı. Aydın’da bu uygulamayı hayata geçirmenin zor olacağını DSİ 21. Bölge Müdürlüğü yetkililerine ilettik. Sökeli üreticinin kuraklık nedeniyle gerekli önlemi aldığını dile getirdik. Şimdiden bu tür uygulamanın sonuçlarının doğru olmayacağı şeklinde görüşümüzü belirttik. Dört renk uygulamasından vazgeçilmesi talebinde bulunduk. Aydın Valimiz Hüseyin Aksoy da bizim görüşümüzü destekledi. Bunun üzerine DSİ 21. Bölge Müdürlüğü Aydın’da uygulamayı planladığı dört renk uygulamasından vazgeçtiğini açıkladı. Üreticilerimize müjde olarak bunu söyleyebilirim” dedi.

Söke Ovası’nda 150.000 dekar buğday ekimi yapıldı

Sökeli üreticinin kuraklığın farkında olduğunu belirten Söke Ticaret Borsası Başkanı Nejat Sağel, “Üretici kuraklığı düşünerek önlemini almış durumda. Bugüne kadar gerçekten Söke Ovası’na rekor miktarda buğday ekimi yapıldı. 2020 yılında Söke Ovası’na 65 bin ile 70 bin dekar arasında buğday ekimi yapılırken, 2021 yılında bu rakam %100 oranında arttı ve Söke Ovası’nda şu anda 150 bin dekar araziye buğday ekimi yapılmış durumda. Üreticinin önünde daha zaman var. Aralık ayının sonuna kadar Söke Ovası’nda buğday ekimi yapılabilir. Önümüzdeki günlerde yapılacak buğday ekimi ile birlikte bu rakamın 200 bin dekarlara çıkması içten bile değil. Üretici önlemini alıyor. Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğü’nün renk uygulamasından vazgeçmesi üreticiyi memnun etmiştir. Renk uygulaması kaldırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8326505/renk-uygulamasinda-geri-adim