Öğretmenler Günü kutlandı

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Millet Mektepleri Baş öğretmenliğini kabul ettiği tarih olan 24 Kasım Öğretmenler Günü dün Söke’de değişik etkinliklerle kutlandı.

Söke’de 24 Kasım Öğretmenler Günü etkinliği saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile devam etti. Saat 09.45’te Söke Doğa Koleji’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü resim sergisi açıldı.

Öğretmenler Günü kutlama programı saat 10.00’da Söke Doğa Koleji salonunda yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başlayan Öğretmenler Günü etkinliğinde Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in Öğretmenler Günü mesajı okundu. Aday öğretmenler adına Çeltikçi Ortaokulu Öğretmeni Nurdan Yeşilyurt konuşma yaptı. Nurdan Yeşilyurt konuşmasında, “Eğitim artık durağan bir süreç olmaktan çıkmış, sürekli sorgulanması gereken dinamik bir süreç haline gelmiştir. Öğrenciye devamlı bilgi yüklenmesi ile yapılan klasik eğitim anlayışı artık geçerliliğini yitirmiştir.

Bu anlayış yerine bireyleri değişen durumların gerektirdiği bilgi ve becerileri, kişisel çaba ile öğrenebilme ve öğrendiklerini yaşamın özel durumlarında uygulayabilme yeteneğinin kazandırıldığı yeni bir eğitim anlayışı geliştirilmiştir. Bu yeni eğitim anlayışı yeni bir öğretmen modeli de ortaya çıkarmıştır. Öğretmen öğrencilerine ayrı ayrı bireyler olarak görür ve değer verir. Her öğrencinin ayrı bir dünya olduğu topluma mutlaka kazandırılması gerektirdiği, her öğrencinin bir kader olduğu bilinciyle öğrenciye yaklaşır” dedi.

Nurdan Yeşilyurt’un konuşmasından sonra emekli öğretmenler adına Rasim Yavuzyılmaz konuşma yaptı. Rasim Yavuzyılmaz konuşmasında meslek hayatı ile ilgili bilgi vererek “35 yıl Söke’de değişik kurumlarda çalıştıktan sonra 44 yıllık meslek hayatıma Söke Çeltikçi Ortaokulu’ndan emekli olarak son verdim. Derslere girmesem de hep sizlerle beraber olacağım. Halen sivil toplum örgütü yöneticiliğim devam ediyor. Sağlık durumum iyi olduğu sürece hep örnek ve yol gösterici görevim devam edecektir.

44 yıllık meslek hayatımın bana katkıları;

Eğitim ve öğretimin tasarrufu olmaz. Geleceğimiz olacak öğrencilerimiz her şeyin en iyisine layıktır. Bunun için de öğretmenler alanında en iyi olmalıdır. Bilgilerini artıracak her faaliyete katılmalıdır. Teknoloji ile barışık olmalı ve iyi kullanmalıdır. Çünkü öğrenci için “benim öğretmenim her şeyi bilir”demesidir. Öğrenci için öğretmen sadece branşında bilgi veren değil, aynı zamanda davranış, iletişim, giyim gibi durumlarda da öğretmen örnektir.

Öğretmen sadece eğitim ve öğretimle değil, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılmalıdır. Toplumsal olaylara duyarsız olmamalıdır.

Yönetim, veli ve öğrenci üçgeninde uyumlu, olumlu ve her konuda işbirliği içinde olmalı.

Kendisini ilgilendiren kanun, yönetmelik, genelgeler konusunda bilgi sahibi olmalıdır. İstek ve durumunu ilgili bütün çalışmalarını belgelere dayanan yazılı yapmalı. Söz uçar yazı kalır. Unutmayalım.

Kısaca öğretmen çok iyi bilir ki, sevgi olmadan bu mesleğin ideal bir şekilde yapılması mümkün değildir. Öğretmenlerini sevme oranına göre çocuklarımız eğitim öğretimde başarı göstermektedir. Kalbimizde öğrencilerimize duyduğumuz sevgi, onların eğitim öğretim bakımından gelişmesini, kişiliklerinin oluşumunu sağlayan en temel şeydir. Sevgi öğretmenlik mesleğinin özüdür” dedi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı,

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 yılında Millet Mektepleri Baş öğretmenliğini kabul etmesinden sonra, 1981 yılından bu yana 24 Kasımlar ülkemizde öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

Kültürün ve medeniyetin temelini eğitim ve öğretim oluşturur. Kültür ve medeniyet seviyesini yükseltmiş milletlerin en temel ölçüsü öğretmene ve eğitime verdiği değer ile anlaşılmaktadır. Yarınların daha aydınlık olması, muasır medeniyetlerin üstüne çıkma hızımız eğitime ve öğretmene verdiğimiz saygı, sevgi ve değer ile doğru orantılıdır.

Değerli Meslektaşlarım! Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gelecek gençlerin, gençler ise öğretmenlerin eseridir” ve “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır.” sözlerinden de anlaşıldığı gibi üzerimizde ağır bir sorumluluk ve kutsal bir görev bulunmaktadır.

Öğretmenlik, sınırları okul ve sınıf duvarlarıyla çizilemeyecek, zil ile başlayıp bitmeyecek, topluma ve çevreye örnek olacak sevgi ve fedakârlık mesleğidir.

Unutmayalım ki, söz konusu ülkemizin geleceği ise öznesi eğitim, söz konusu eğitim ise öznesi öğretmen, yüklemi de özverili çalışmaktır. Milli eğitim bakanlığımızın 2023 eğitim vizyonu hedeflerine ulaşabilmek için gece gündüz demeden çalışmak, bilimsel ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmak, kendimizi devamlı yenilemek ve güncellemek geleceğimizin inşası için gereklidir” dedi.

Dünyanın bütün çiçekleri adlı slayt gösterisinin ardından stajyerliği kalkan 10 öğretmenin yemin töreni gerçekleştirildi. Oratoryo gösterisinin ardından halk oyunları gösterisi yapıldı. Türk Halk Müziği dinletisinin ardından ödül töreni ile program sona erdi. İsmail Eravcı

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8331260/ogretmenler-gunu-kutlandi