Kadına şiddete tepki için yürüdüler

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

Söke Kaymakamlığı himayesinde Söke Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından Kadına Şiddetle Mücadele kapsamında dün saat 10.00’da yürüyüş gerçekleştirildi.

  Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen yürüyüşe Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Söke İlçe Emniyet Müdürü Fatih Demiralp, Söke İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Rasim Demirelli, Cumhur İttifakı İlçe Başkanları, Söke Esnaf Sanatkarlar ve Kredi Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüş, İstasyon Caddesi ve Aydın Caddesi üzerinden devam ederek, tekrar Cumhuriyet Meydanında son buldu.

“KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS” 

Yürüyüş sonrası açıklamalarda bulunan Söke Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “İçişleri Bakanlığımız başkanlığında ilgili bakanlıklar ve valiliklerimizin video konferans yöntemiyle katıldığı kadına şiddete yönelik bir toplantı gerçekleştirildi. Aynı toplantı ilçemizde de paydaşların katılımı ile kaymakamlığımızda gerçekleştirdik. Katılımı yüksek ve son derece verimli bir toplantı oldu. Bizler aldığımız tedbirler, oluşturduğumuz bilinç ve farkındalıklarla Söke ilçemizde kadına yönelik şiddetin oldukça düşük seviyelerde olduğunu memnuniyetle müşahede ediyoruz. Ancak biz düşük olmasına bakmadan kadına yönelik şiddete sıfır tolerans ilkesiyle kamu kurum ve kuruluşlarımızın, sivil toplum örgütlerimizle bir farkındalık oluşturmak için faaliyetlerimizi aralıksız sürdüreceğiz. Bu konuda üzerimize ne düşüyorsa, gerekirse hane ziyaretleri, gerekirse tek tek görüşme, her türlü tedbirimizi alarak bu faaliyetleri sürdüreceğiz. Bugün de hem farkındalık hem de eğitim noktasında öğrencilerimiz ve kadın derneklerimizin katkıları ile Aile ve Sosyal Hizmet Merkezimiz, jandarmamız, polisimiz ile buradayız. Kadına yönelen şiddete dur diyoruz. Biz bunu durdurmakta ve bu tür kadına yönelen şiddete sıfır tolerans ilkesi ile elimizden gelen her türlü tedbiri alacağımızı buradan bir kez daha tüm kamuoyuna duyuruyoruz” dedi.

SÖKE EN İYİ İLÇE KONUMUNDA

Gazeteniz YeniSöke muhabirinin 2021 yılında ilçede ne kadar kadın şiddet gördüğü şeklinde bir verinin olup olmadığı sorusu üzerine Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, “2021 yılı içinde elimizde veri var, bunu memnuniyetle söyleyebilirim. 2020-2021 yıllarında herhangi bir kadın cinayeti işlenmemiştir. Sadece cinayetleri baz almıyoruz. Herhangi bir müessir fiil, psikolojik baskı tarzındaki olayları da değerlendiriyoruz. Elimizde veriler var ama hassas kriterlere göre belirlendiği için rakamlar yanlış anlaşılabilir ama nüfus bazında Aydın’ın ilçeleriyle karşılaştırdığımızda Söke çok iyi bir noktada. Türkiye’de de Aydın ilimizi değerlendirdiğimizde iyi illerden bir tanesi. Sadece bu şekilde ifade edersek daha anlaşılır olur. Yine Türkiye  gerek dünya ortalaması gerek Avrupa ortalamasının çok çok altında. 

Ama bu konu biraz farklı yorumlanma noktalarına götürülmek isteniyor. Türk toplumunda kadının çok saygın bir yeri vardır. Biz kadına şiddete sıfır tolerans istiyoruz. Bu konuda devlet olarak Söke adına üzerimize düşeni yapıyoruz. Umarım bizleri üzecek kamuoyu vicdanını rahatsız edecek bir hadise ile karşılaşmayız” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Yaşam bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8336894/kadina-siddete-tepki-icin-yuruduler