Yenisi devletten

YENİSÖKE- Haber Merkezi  

2021 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle tarım sektöründe büyük bir zarar meydana gelirken özellikle zeytin ve incir ağaçlarında aşırı sıcaklardan dolayı kurumalar meydana geldiği ortaya çıkmıştı.

Özellikle incir ağaçlarının aşırı sıcaklardan kuruması nedeniyle Söke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz aylarda çalışma yapıldı. Bu kapsamda incir üreticisine 600 bin TL kuraklık destek ödemesi yapılırken ayrıca kuruyan ağaçların yerine yeni incir fidanlarının dağıtımına başlandı.

Argavlı Sazlı ve Yamaç mahallelerinde bulunan incir üreticilerine toplam 720 adet incir fidanı dağıtımı geçtiğimiz Cuma günü yapıldı. 3 mahalledeki 34 üreticiye dağıtılan incir ağacı fidanları kuruyan incir ağaçlarının yerine dikileceği bilgisi verildi. Dağıtımlar mahallelerde yapıldı.

 Argavlı Mahalle Muhtarı Kazım Kaya mahallenin önemli gelir kaynaklarından birinin incir olduğunu belirterek “Yazın aşırı sıcaklar nedeniyle incir ağaçlarında kurumalar meydana geldi ve  çok sayıda İncir Ağacı tamamen kurudu. Biz İlçe Tarım Müdürlüğü’ne kuraklık desteği başvurusunda bulunduk. Argavlı Mahallesi’nin yanısıra Yamaç ve Sazlı mahallelerinde de üreticilere incir fidanı dağıtımları yapıldı. Önümüzdeki günlerde kuruyan ağaçların yerine fidanlar dikilecek. Söke İlçe Tarım Müdürlüğü elemanlarınca arazileri kuraklıktan etkilenen toplam 34 üreticiye bu fidanlar dağıtıldı” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Asayiş bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8848986/yenisi-devletten