Temizlik çalışması bitene kadar ovada kalacaklar

YENİSÖKE- Haber Merkezi 

Söke Ziraat Odası Başkanı Mustafa Tanyeri Söke Ovası’nda azmakların temizlenmesinin devam ettiğini belirterek, DSİ makinelerinin tüm azmakların temizlenmesi bitene kadar Söke  Ovası’nda kalacaklarını söyledi.

Mustafa Tanyeri konuyla ilgili verdiği bilgide “Bilindiği gibi Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü görevinde bulunan İlter Göktuğ Ankara’da HES’ler ve Göletler Daire Başkanı olarak göreve başladı. Biz de kendisine Söke Ovası’nda yapılan çalışmalarla ilgili taze bilgiler aktardık. Kendisinden Söke Ovası’nda azmak temizliği çalışmaları yürüten makinelerin hemen geri alınmaması talebinde bulunduk. Söke Ovası’ndaki azmakların tamamının temizlenmesi durumunda ovanın %30’luk  bölümünün bu azmaklarda depolanan su ile karşılanabileceğini söyledik. Bundan dolayı da azmakların temizliğinin bizim için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha vurguladık. DSİ Daire Başkanı İlter Göktuğ, makinelerin azmakların tamamının temizleninceye kadar Söke Ovası’nda kalacağı sözünü verdi.

Bunun yanında tarımsal sulama için yeni göletler yapılması konusunda da görüşlerimizi kendilerine ilettik. Başta Kisir Göleti olmak üzere Akçakaya Göleti, Karacahayıt Göleti’nin kapasitesinin artırılması gibi önerilerimizi sunduk. Göletler tarımsal sulamada bizim için çok önemli. Bunun için de acil olarak yeni göletlerin yapılmasında fayda var. Sadece ova mahallelerinde değil, kırsal mahallelerde de göletlerin bir an önce yapılması konusunda kendilerine görüşlerimizi ilettik. Kaygıllı Mahallesinde, Demirçay Mahallesinde gölet çalışmalarının tamamlanması konusunda taleplerimizi ilettik” dedi.

- YeniSöke Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://yenisokegazetesi.com/haber/8859022/temizlik-calismasi-bitene-kadar-ovada-kalacaklar